Zgoda Turcji dla Szwecji i Finlandii w NATO. Zawarto porozumienia

Sukcesem zakończyły się rozmowy Szwecji i Finlandii ze stroną turecką w sprawie zgody Ankary na akcesję tych krajów do NATO. Oba porozumienia zawierają szereg zobowiązań, które Turcja postawiła jako warunki dla swojej zgody.

Zgoda Ankary

Turcja zgadza się na członkostwo Sztokholmu i Helsinek w sojuszu między innymi w zamian za obietnicę wsparcia tych krajów w walce z PKK uważaną przez Ankarę za organizację terrorystyczną. O tym i innych warunkach porozumienia poinformował podczas konferencji prasowej w Madrycie we wtorek 28 czerwca sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg. W oświadczeniu przekazał, że zawarte zostało porozumienie otwierające Finlandii i Szwecji drogę do pełnego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim.

Warunki porozumień

Ankara, Sztokholm i Helsinki podpisały memorandum, które odpowiada na tureckie obawy i zaspokaja oczekiwania strony tureckiej. Dotyczą one przede wszystkim eksportu broni oraz zwalczania terroryzmu. Były to istotne kwestie, bowiem żaden inny kraj należący do Sojuszu nie ucierpiał w tak dużym stopniu przez brutalne ataki terrorystyczne jak Turcja. Jedna z organizacji terrorystycznych, która daje się Ankarze szczególnie mocno we znaki jest Partia Pracujących Kurdystanu PKK.

Kontynuując swoje wystąpienie sekretarz Stoltenberg mówił, że w ramach zawartych porozumień rządy Finlandii, Szwecji oraz Turcji doszły do konsensusu i zgodziły się na wzmocnienie współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu. Jako kandydaci i przyszli członkowie Sojuszu Szwecja i Finlandia zobowiązały się w pełni wspierać Turcję w walce z zagrożeniami jej bezpieczeństwa wewnętrznego. Obejmuje to dostosowanie krajowego prawodawstwa, zwalczanie działalności PKK na swoim terytorium oraz zawarcie z Ankarą umów wzajemnych o ekstradycji. Turcja, jak podkreślił sekretarz, w związku z postępami w rozmowach, zgodziła się na poparcie Finlandii i Szwecji w ich dążeniach do członkostwa w sojuszu.

W kontekście zawartych porozumień kancelaria tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana poinformowała, że obejmują one rozszerzenie wzajemnej współpracy przemysłów zbrojeniowych, zniesienie wzajemnych restrykcji, dwustronną wymianę informacji wywiadowczych odnośnie zwalczania terroryzmu oraz podjęcie przez Sztokholm i Helsinki kroków w celu wydalenia i ekstradycji do Turcji osób oskarżanych przez Ankarę o terroryzm.

Ratyfikacja

Zgodnie z zapowiedzią, we środę 29 czerwca przywódcy państw członkowskich NATO podjęli oficjalną decyzję o zaproszeniu obu skandynawskich krajów do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Teraz, zgodnie z procedurami będzie miał miejsce proces ratyfikacji w każdym z państw członkowskich. Jak oświadczył Stoltenberg, jest on absolutnie pewny, że wszystko przebiegnie pomyślnie i oba kraje oficjalnie przystąpią do NATO.