Koniec darmowych przejazdów dla Ukraińców. Od 1 lipca będą płacić

W piątek 1 lipca kończy się w Polsce okres, kiedy uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowych przejazdów. Od tego dnia przybysze z tego kraju podróżując pociągiem bądź komunikacją autobusową będą musieli uiszczać opłaty za przejazd na ogólnych zasadach.

Komunikat o zakończeniu okresu darmowych przejazdów wydała między innymi spółka Koleje Mazowieckie informując, że czwartek 30 czerwca jest ostatnim dniem darmowych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy.

Kończą się darmowe przejazdy dla Ukraińców w pociągach należących do tej spółki za wyjątkiem „Słoneczny”, „Słoneczny – BIS” oraz autobusów kursujących na trasie Stacja Modlin Lotnisko Modlin. W tych trzech wymienionych przypadkach darmowy transport nadal będzie obowiązywał do odwołania.

Spółka informuje, że w związku ze zmianami od dnia 1 lipca przejazdy dla wszystkich obywateli Ukrainy przebywających legalnie w Polsce będą już odpłatne i będą się odbywały na zasadach ogólnych tj. zgodnie z taryfikatorem przewozowym oraz Regulaminem odprawy oraz przewozu osób, rzeczy i zwierząt wydanym przez Koleje Mazowieckie.

W innych regionach kraju w środkach kolejowego i autobusowego transportu zbiorowego zostały lub zostaną wdrożone w niedługim czasie analogiczne zmiany znoszące całkowicie bądź znacząco redukujące możliwości darmowego transportu dla obywateli Ukrainy.