Zerwanie negocjacji pokojowych Rosji i Ukrainy

Jak donosi turecka gazeta „Sabah” toczące się negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą zostały bezterminowo wstrzymane.

Medium podaje, powołując się na piątkowe oświadczenie tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu, że Kijów i Moskwa wstrzymały negocjacje odnośnie zawieszenia ognia i w chwili obecnej rozmowy dotyczą jedynie kwestii wymiany jeńców wojennych.

Mevlut Cavusoglu przekazał, że pełniąca rolę mediatora Turcja obserwuje zastój w rozmowach pokojowych obu stron. Według niego, to Ukraina oświadczyła, że przerywa rokowania odnośnie przerwania ognia. Miały one zejść, w opinii tureckiego szefa dyplomacji, na dalszy plan.

Już wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podejmował próby mediowania i pośrednictwa w kontaktach pomiędzy Rosją a Ukrainą aby doprowadzić do spotkania prezydentów Putina z Zełenskim w Turcji. 29 marca, jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji obu skonfliktowanych państw w Stambule Erdogan zwracając się bezpośrednio do obu stron zaapelował o zawieszenie broni i poszukiwanie dyplomatycznych rozwiązań. Z kolei początkiem kwietnia Ankara wyszła z propozycją wsparcia ewakuacji rannych z Mariupola na południowo – wschodniej Ukrainie. Inicjatywa ta jak dotąd nie doszła jednak do skutku.