Iran przejmuje tankowce na wodach Zatoki Perskiej. Akcja odwetowa

Irański Korpus Strażmików Rewolucji w piątek 27 maja przejął dwa greckie tankowce pływające na wodach Zatoki Perskiej.
Jak podała irańska agencja IRNA powodem zatrzymania jednostek były, jak to nazwano „nieokreślone naruszenia”. Portal Nour News także z Iranu dodał, że przejęcie statków jest akcją odwetową Iranu wobec Grecji, na której wodach terytorialnych zajęto jednostkę z irańską ropą.

Tego samego dnia, w piątek władze w Teheranie wezwały reprezentującego interesy Stanów Zjednoczonych przedstawiciela Szwajcarii by wyrazić stanowczy protest przeciwko przejęciu przez USA ropy z Iranu przewożonej przez rosyjski tankowiec. Tę jednostkę zajęły z kolei dzień wcześniej, we czwartek 26 maja amerykańskie władze na wodach wokół greckiej wyspy Eubea. Ładunek statku przepompowano na inną jednostkę a następnie wysłano do USA. Ponieważ okręt ten przewoził ropę będącą jeszcze irańską własnością Teheran zareagował stanowczo na ten bezprawny akt.

Grecja w ramach protestu wystosowała do irańskiego ambasadora w Atenach notę, z uwagi na „siłowe zajęcie” greckich jednostek. Ateny nazwały działania władz Iranu piractwem i domagają się jak najszybszego uwolnienia zarówno okrętów jak i ich załóg.