Zełenski nie chce wizyty niemieckiego prezydenta na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zelensky nie jest zainteresowany spotkaniem z prezydentem Niemiec Frank – Walter Steinmeier’em. Jest to odpowiedź na komunikat ze strony kancelarii niemieckiego prezydenta, że planuje on wizytę na Ukrainie. Dziennik „Bild” twierdzi, powołując się na ukraińskie źródła rządowe, że ukraińska głowa państwa nie chce się aktualnie spotykać z niemieckim politykiem.

Frank – Walter Steinmeier ogłosił, że ma zamiar przyjechać do Kijowa wraz z delegacjami rządów innych unijnych państw, podał nawet możliwy termin, środę 13 kwietnia, czyli dzień po złożeniu propozycji. W odpowiedzi na propozycję ukraiński prezydent odmówił, mówiąc, że nie jest on mile widziany i chce się spotykać ze Steinmaierem, natomiast inni politycy, jeśli chcą to mogą przyjechać.

Postawa ukraińskiego prezydenta nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę bliskie stosunki niemieckiego polityka z Rosją, zwłaszcza w ostatnich latach. Steinmeier był gorącym zwolennikiem gazociągu Nord Stream 2 i jest nazywany architektem przyjaznej niemieckiej polityki wobec Federacji Rosyjskiej.

Władze w Kijowie miały, według „Bilda”, przesłać kancelarii niemieckiego prezydenta wyraźny komunikat, że w chwili obecnej nie są gotowe na żadne spotkania Zełenski – Steinmeier, nie jest to jednak definitywnie wykluczone w przyszłości. Warto zauważyć, że tydzień temu niemiecki prezydent przyznał się oficjalnie do błędów popełnionych w kontaktach z Rosją. Uznał, że mylił się z oceną Putina i popierając projekt Nord Stream 2.