Ukraina powoła specjalną grupę ścigającą zbrodniarzy

Ukraina planuje powołanie specjalnej grupy zadaniowej, która będzie ścigać na całym świecie zbrodniarzy odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

Zamiar taki ogłosił doradca ukraińskiego prezydenta Serhij Łeszczenko. Nie wykluczył on stworzenia grupy wzorowanej na tej, którą po Drugiej Wojnie Światowej powołał Izrael. Oddział ten miałby ścigać po całym świecie zbrodniarzy winnych popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie. Prezydencki doradca wyznał w rozmowie z portalem Puck.News, że ma nadzieję iż osoby te uda się zidentyfikować w celu postawienia im zarzutów.

Schwytanie przestępców odpowiedzialnych za zbrodnie nie jest jednak pierwszym celem ukraińskich władz. Wielu bowiem przestępców z czasów rządów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza uciekło za granicę i celem organów ścigania stało się prowadzenie śledztw oraz stawianie zarzutów, a także prowadzenie procesów sądowych bez znaczenia czy dana osoba przebywa na Ukrainie czy też nie.

Podobnie teraz także głównym celem będzie ustalanie faktów, a dopiero później ściganie sprawców. W tym celu ma zostać utworzony nową grupę, której zadaniem będzie poszukiwanie i wymierzanie sprawiedliwości tym przestępcom w sposób podobny do tego, jak robi to Izrael.