Zawieszony rzecznik białostockiej kurii. Powodem obsceniczne wiadomości

Rzecznik białostockiej kurii diecezjalnej został zawieszony w obowiązkach po tym jak światło dzienne ujrzały fakty o obscenicznym zachowaniu duchownego.

W sobotę 16 lipca w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł dotyczący obscenicznych treści jakie ksiądz rzecznik białostockiej kurii miał wysyłać do nieznajomej kobiety. W efekcie kuria diecezjalna zawiesiła duchownego, a zarazem swojego rzecznika. Jednocześnie współpracę z księdzem zawiesiła także bezterminowo redakcja TVP, gdzie produkowany i emitowany był między innymi program „Ziarno” skierowany do dzieci.

Gazeta opublikowała treść wysyłanych wiadomości a także filmiki, które duchowny miał wysyłać kobiecie, na których wyraźnie słychać nieprzystające księdzu słowa skierowane do poszkodowanej.

Na publikację artykułu w „Gazecie Wyborczej” zareagowała niezwłocznie Kuria Metropolii Białostockiej wydając stosowny komunikat dotyczący całej sprawy.

Kuria Metropolitalna poinformowała w swoim oświadczeniu, że w związku z medialnymi doniesieniami dotyczącymi księdza Andrzeja Dębskiego arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki podjął decyzję o natychmiastowym zawieszeniu wskazanego księdza w wykonywaniu powierzonych mu zadań i obowiązków w archidiecezji białostockiej. Wydany komunikat podpisał wicekanclerz kurii ksiądz Ireneusz Koziński.

Z tych samych powodów współpracę z księdzem w trybie natychmiastowym zakończyła także Redakcja Audycji Katolickich TVP. Obejmuje to zakończenie współpracy przy dziecięcym programie „Ziarno” oraz innych produkcjach, w które duchowny był zaangażowany. Jednocześnie redakcja poinformowała o wycofaniu z emisji wszystkich odcinków i programu oraz innych materiałów, w których ksiądz Dębski brał udział.