Zatrzymany Ukrainiec poszukiwany przez Interpol

Na przejściu granicznym w Medyce zatrzymany został obywatel Ukrainy poszukiwany czerwona notą Europolu z Europejskim Nakazem Aresztowania.

Poszukiwanego zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia w Medyce na Podkarpaciu. Był to 60-latek, który widniał na liście Interpolu.

Rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu ppor. Piotr Zakielarz poinformował, że mężczyzna usiłował się dostać do Polski poprzez piesze polsko – ukraińskie przejście graniczne w Medyce. Rzecznik dodał, że sprawdzający dane cudzoziemca pogranicznicy odkryli, że jego nazwisko widnieje w międzynarodowych poszukiwawczych bazach danych. Ustalili, że jest on podejrzany o przemyt wyrobów tytoniowych oraz ma na swoim koncie udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Łącznie grozi mu za to kara do 5 lat więzienia.

Rzecznik zaznaczył, że Europejski Nakaz Aresztowania za 60-letnim Ukraińcem wydany został w Hiszpanii przez tamtejsze organy ścigania. Czerwona nota Interpolu z kolei oznacza konieczność jego ekstradycji.

Jak podkreślił ppor. Zakielarz, mężczyznę zatrzymano a następnie doprowadzono do miejscowej prokuratury. We wtorek 26 lipca decyzją sądu Ukrainiec został tymczasowo aresztowany na okres 60-iu dni. Zatrzymany jest już 230 w tym roku osobą poszukiwaną przez polskie i międzynarodowe organy ścigania, która została ujęta przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.