Ćwiczenia na Tajwanie na wypadek chińskiej inwazji

Tajwan przeprowadza ćwiczenia wojskowe Han Kuang w celu sprawdzenia obrony wyspy na wypadek chińskiej inwazji. Manewry trwają od poniedziałku 25 lipca, a ich nadrzędnym celem jest zwiększenie gotowości bojowej na wypadek ataku ze strony Pekinu.

Ćwiczenia tajwańskiej marynarki wojennej w drugim dniu obserwowane były przez prezydent Tsai Ing-wen, która przebywała na pokładzie niszczyciela klasy Kidd o nazwie Keelung. Był to jej drugi udział w prowadzonych manewrach od momentu objęcia przez nią prezydentury w roku 2016, poprzednia wizytacja miała miejsce w 2018 roku.

Łączone manewry

Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna CNA zauważyła, że w ćwiczenia zaangażowanych było 20 różnych okrętów marynarki wojennej i straży przybrzeżnej. Brały w nich udział niszczyciele rakietowe Zuoying i Keelung, fregaty typu Kang Ding i Cheng Kung a także korwety typu Tuo Chiang oraz okręt podwodny typu Hai Lung. Uczestniczyły w nich też siły powietrzne, samoloty F-16V, Mirage 2000, dodatkowo krajowe myśliwce IDF i amerykański morski samolot rozpoznawczy P-3 Orion.

Cele i przebieg ćwiczeń

CNA podała, że łączone ćwiczenia miały za zadanie sprawdzić i przetestować wspólne zdolności obronne różnych typów sił zbrojnych w przypadku ewentualnej chińskiej morskiej inwazji i obejmowały obronę przeciwlotniczą, przeciwminową oraz przeciwko okrętom podwodnym.

Ćwiczenia obrony przeciwlotniczej Wanan przeprowadzone zostały już w pierwszym dniu manewrów, w poniedziałek 25 lipca. W jej ramach na wyspie przez pół godziny słychać było alarmy, do ludności cywilnej wysyłano specjalne powiadomienia i kierowano do wyznaczonych schronów. Podobne ćwiczenia miały miejsce także kolejnego dnia a w innych częściach Tajwanu kontynuowano je w kolejnych dniach.

Han Kuang to coroczne największe ćwiczenia wojskowe na Tajwanie odbywające się od 1984 roku. Manewry dzielą się na grę wojenną oraz ćwiczenia terenowe. Te pierwsze w tym roku odbyły się już w połowie maja, terenowe ćwiczenia natomiast odbywają się w ostatnim tygodniu lipca a ich zakończenie planowane jest na piątek. Już w kwietniu generał Lin Wen-huang podkreślał, że tegoroczna 38 edycja ćwiczeń Han Kuang skupia się na przetestowaniu asymetrycznych działań sił zbrojnych na wyspie. Wojskowy wyjaśnia, że lekcje te są nauką, jaką Tajwan wyciągnął z przebiegu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.