Zatrzymani ukraińscy przemytnicy nielegalnych imigrantów

W weekend podlaska policja zatrzymała kolejnych przemytników nielegalnych imigrantów z Białorusi. Wśród nich są kierowcy z Ukrainy.
W województwie podlaskim tamtejsi mundurowi zatrzymali dwóch ukraińskich „kurierów”, którzy zajmowali się nielegalnym przerzucaniem z Białorusi imigrantów. O fakcie poinformował w sobotę 5 marca rzecznik tamtejszej policji Tomasz Krupa.

W leżącym w strefie przygranicznej Michałowie pełniący służbę łódzcy policjanci podczas zatrzymanych do kontroli dwóch aut marki skoda odkryli przewożonych w nich nielegalnych imigrantów. W pierwszym samochodzie kierowca – Ukrainiec – przewoził czterech Irakijczyków, w drugim zaś, kierowanym także przez obywatela Ukrainy znajdowało się kolejnych trzech imigrantów z tego samego kraju.

Policja od razu powzięła podejrzenie pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy przez bliskowschodnich przybyszy w związku z czym dokonała obu kierowców a także jednego z pasażerów, który także pochodził z Ukrainy. Wszystkie nielegalnie przebywające w Polsce osoby trafiły w ręce Straży Granicznej.

Od początku kryzysu migracyjnego jesienią ubiegłego roku policjanci pełniący służbę na ścianie wschodniej w województwie podlaskim zatrzymali już ponad 370 tzw. „kurierów”, którzy zajmowali się nielegalnym przewożeniem imigrantów ze strony białoruskiej do Polski, bądź tranzytem przybyszy za zachodnią granicę. Osoby te każdorazowo słyszą zarzuty pomocy we nielegalnym przekraczaniu granicy polsko – białoruskiej. Teraz ich działalność dodatkowo dodaje pracy mundurowym w obliczu napływającej fali uchodźców z Ukrainy. Podlaska policja podaje, że w sumie przemytnicy ci usiłowali przewieźć do lub przez Polskę na zachód Europy 1472 osoby przebywające w naszym kraju nielegalnie. Tyle udało się wykryć. Ilu nielegalnych migrantów „prześliznęło” się przez sito policyjnych kontroli tego tak naprawdę nie wie nikt.