Zapowiedź kolejnych podwyżek cen biletów na kolei

Kolej zapowiada kolejne już podwyżki cen biletów za przejazd. Ta forma transportu staje się coraz bardziej kosztowna przez szalony wzrost cen.

Na początku roku ceny biletów podniosło PKP, teraz w ślad krajowego przewoźnika idą spółki kolei regionalnych między innymi Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Polregio oferujące połączenia regionalne w całej Polsce. Od sierpnia przewoźnicy ci wprowadzili podwyżkę cen biletów za przejazd rzędu 15 %. Z jeszcze większymi podwyżkami muszą się liczyć pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej obsługującej Trójmiasto.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Koleje Dolnośląskie sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc, bowiem rosną ceny energii, koszty obsługi taboru oraz jego bieżącego serwisowania. Jak tłumaczy rzecznik spółki Bartłomiej Rodak aby można było świadczyć dalej usługi i zagęszczać siatkę połączeń regionalnych konieczne było podjęcie konkretnych kroków dotyczących cennika i jego zmian.

Podobna jest argumentacja spółek Polregio oraz Kolei Wielkopolskich. Obie zmiany cennika tłumaczą największym od 20 lat wzrostem inflacji, która przekłada się na podwyżkę cen paliwa, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru kolejowego oraz koszty usług. To przede wszystkim re czynniki mają bezpośredni wpływ na zwiększenie kosztów bieżącej działalności spółki.

Jak podaje WP w spółkach kolejowych wzrosną też ceny biletów okresowych miesięcznych, zarówno normalnych jak i ulgowych a także kwoty kar za brak ważnego biletu. W kolejach Dolnośląskich cena wzrosła z 60 do 100 zł, natomiast w Kolejach Wielkopolskich z 245 do 280 zł. Serwis podał też zmiany cennika biletów w ramach Taryfy Pomorskiej obejmujące zarówno Polregio na liniach przecinających Gdańsk, Gdynię i Sopot jak i Szybką Kolej Trójmiejską. WP ponadto przypomina, że już w lipcu ceny biletów za przejazd Kolejami Mazowieckimi wzrosły o 12 %. taki sam wzrost cen miał miejsce w Kolejach Śląskich już w połowie maja.