Zagraniczni najemnicy skazani na śmierć w Donbasie

Trójka zagranicznych najemników walczących dla Ukrainy została skazana na karę śmierci przez sąd w Donieckiej Republice Ludowej.

Jak podała we czwartek 9 czerwca agencja Reutera powołując się na oficjalne rosyjskie źródła sąd separatystycznej republiki donieckiej skazał na śmierć dwójkę Brytyjczyków oraz Marokańczyka, którzy walczyli jako najemnicy po stronie ukraińskiej. Skazani to Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. Jak donosi BBC cała trójka zamierza zaskarżyć wydany wyrok.

Jak podano początek procesu obcokrajowców miał miejsce we wtorek 7 czerwca. Brytyjskie media twierdzą, że obaj obywatele Wielkiej Brytanii poddali się w Mariupolu w południowo wschodnim regionie Ukrainy już w połowie kwietnia. Od tamtej pory mieli być przetrzymywani w niewoli przez separatystów prorosyjskich z Doniecka.

„Daily Telegraph” podaje ponadto, że obaj oskarżani są o walkę jako najemnicy, chociaż mieszkali już na Ukrainie od dłuższego czasu i oficjalnie służyli w siłach zbrojnych tego kraju. Jak podkreśla gazeta w związku z tym faktem będąc jeńcami wojennymi powinni być chronieni przez Konwencję Genewską, a wydany wyrok w związku z tym jest nieważny w świetle prawa międzynarodowego. Media podają, że w ukraińskiej armii służył także skazany Marokańczyk. Miał on do 2019 roku studiować w tym kraju, jednak w związku z inwazją zdecydował się przerwać naukę i podpisać kontrakt jako najemnik z siłami zbrojnymi Ukrainy.