Wzrost znaczenia gotówki w Wielkiej Brytanii. Trendy się odwracają

W Wielkiej Brytanii następuje odwrócenie trendu odchodzenia od gotówki. Odpowiadają za to Brytyjczycy, którzy coraz częściej wybierają tą formę płatności.

Powodem, dla którego coraz więcej mieszkańców Wielkiej Brytanii odchodzi od płatności wirtualnych na korzyść gotówki jest lepsza kontrola nad swoimi codziennymi wydatkami. Dane w tym zakresie opublikował w miniony poniedziałek operator pocztowy Post Office.

Jak podał urząd w samym lipcu w jej placówkach Brytyjczycy ze swoich kont osobistych wypłacili w gotówce w sumie 801 mln funtów. Jest to największa kwota w okresie ostatnich pięciu lat, od kiedy takie dane są gromadzone. Znaczący wzrost , wynoszący 8 %, odnotowano względem czerwca, natomiast licząc rok do roku w porównaniu z lipcem 2021 roku jest to wzrost aż o 20 %. Post Office podało, że 71 % Brytyjczyków, planujących krajowe wakacje zamierza wypłacić, bądź już wypłaciła przed wyjazdem wakacyjnym gotówkę.

Przewodnicząca rządowego przeglądu poświęconego dostępności do gotówki Access to Cash Acton Group Natalie Ceeley wskazuje na to, iż zmagający się z rosnącymi kosztami życia Brytyjczycy liczą dziś „na każdego pensa” i stąd tendencja do częstszego używania gotówki.

Powrót do tradycyjnego pieniądza przełamuje trwający ponad dekadę trend odchodzenia od gotówki. Okres pandemii przyspieszył te zmiany, teraz jednak następuje odwrót z uwagi na kryzys powodujący wzrost kosztów życia. Jak wskazuje Natalie Ceeley używanie gotówki pozwala ludziom lepiej planować swój budżet, gdyż wydaje się wówczas faktycznie posiadane pieniądze a gdy się płaci bezgotówkowo dużo łatwiej jest wpaść w debet i wydawanie pieniędzy, których się nie ma. Jak wskazała w programie stacji BBC, przechowywanie pieniędzy w gotówce, w banknotach i monetach, jest dużo bardziej efektywnym sposobem na planowanie budżetu i kontrolowanie swoich wydatków.