Wymóg szczepień w Pekinie. Ciąg dalszy covidowego amoku

Władze stołecznej metropolii Pekinu wprowadziły pierwszy w Chinach powszechny wymóg tzw. szczepień na covid. Od 11 lipca posiadanie dowodu przyjęcia preparatu jest warunkiem dostępu do części miejsc publicznych takich jak siłownie, muzea czy biblioteki. Na liście miejsc nie ma restauracji, biur ani środków transportu publicznego.

Z przyjęcia „szczepienia” zwolnione są osoby posiadające medyczne przeciwskazania. Weryfikacja przyjęcia zastrzyku będzie się odbywała poprzez aplikację, która wcześniej pokazywała wyniki testów PCR. Jak zaznaczył rzecznik pekińskiej komisji zdrowia Li Ang, została ona zaktualizowana i od teraz wyświetla też informację na temat statusu zaszczepienia. W wydanym we środę 6 lipca komunikacie Li podkreślił, że przyjęcie szczepienia nadal jest najskuteczniejszą metodą jeśli chodzi o kontrolę szerzenia się covid w ramach normalizacji kontroli pandemicznej.

Wcześniej w całych Chinach obowiązywał już wymóg „szczepień” na covid ale ograniczony do wybranych grup zawodowych. Dotyczył między innymi osób pracujących w służbie zdrowia, transporcie publicznym oraz zajmujących się mrożoną żywnością. Władze jednak nie decydowały się dotąd na wprowadzenie powszechnego obowiązku.

Jak podał Reuters do września 2021 roku w Pekinie w pełni zaszczepionych było 97,7% mieszkańców stolicy. Obecnie tamtejsze władze starają się zachęcać ludzi do przyjmowania dawek przypominających, nakłaniają też do „szczepień” osoby powyżej 60-go roku życia, gdyż w tym przedziale wiekowym jak dotąd preparat przyjęło około 80,6% seniorów.