Wraca szczepionkowy wyścig. UE zgadza się na preparat na małpią ospę

W Europie na nowo rusza szczepionkowy wyścig koncernów. Tym razem powodem jest tzw. małpia ospa, która rzekomo rośnie w siłę.

Unie Europejska właśnie zatwierdziła preparat szczepionkowy Imvanex duńskiego koncernu Bavarian Nordic mający być remedium na pojawiające się przypadki nowej choroby. Choć Europejska Agencja Leków zgodę na wprowadzenie do użycia preparatu wydała w miniony piątek, to jednak dopiero w poniedziałek 25 lipca decyzja ta została oficjalnie ogłoszona. Sam Imvanex był już zatwierdzony wcześniej do użytku. Unia Europejska zgodziła się na jego użytek w przypadku ospy prawdziwej już w 2013 roku. Teraz została ona zmodyfikowana aby mogła stanowić zabezpieczenie przez nowym wirusem.

Prawdopodobnie to fakt ogłoszenia stanu zagrożenia spowodował, że duński koncern w przyspieszonym tempie otrzymał europejską zgodę na wprowadzenie swojego produktu na rynek. W normalnych okolicznościach powinno to trwać minimum między sześć a dziewięć miesięcy. Zielone światło zapalone przez Komisję Europejską dotyczy wszystkich krajów członkowskich UE a także Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii.

Stan zagrożenia ogłoszony przez WHO

Choć nic nie wskazuje, żeby wokół małpiej ospy rozkręcił się taki intratny biznes jak wokół koronawirusa to jednak Światowa Organizacja Zdrowia na dość niejasnych podstawach zdecydowała się w sobotę 23 lipca na wprowadzenie najwyższego poziomu ostrzeżenia ze względu na rzekomo gwałtowny wzrost przypadków małpiej ospy. Kolegium ekspertów WHO głosowało w tej sprawie i uzyskano wynik 9 głosów przeciwko do 6 głosów za. Ponieważ decyzja była nie po myśli dyrektora generalnego organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa to arbitralnie uznał on głosowanie za nieważne i samodzielnie ogłosił stan zagrożenia. Pozwala to na uruchomienie funduszy „na współpracę w zakresie dzielenia się szczepionkami i terapiami” oraz spowoduje skoordynowaną międzynarodową reakcję na rozprzestrzenianie się choroby.

Preparat także w USA

W USA szczepionka Imvanex sprzedawana jest już pod nazwą Jynneos”. Firma otrzymała już w połowie lipca duże zamówienie z tego kraju co finalnie da 7 milionów dawek przeznaczonych dla tego kraju. Podano także informację, że w ubiegłym tygodniu „niezidentyfikowany kraj europejski” zamówił pulę 1,5 miliona dawek.

Małpia ospa jest chorobą endemicznie występującą wyłącznie w krajach afrykańskich. Jej typowe objawy to wysypka na genitaliach bądź w jakie ustnej. W zdecydowanej większości dotyka homoseksualnych mężczyzn uprawiających stosunki płciowe. Z tego powodu WHO przestrzega przed stygmatyzowaniem pacjentów z tego powodu.