Wiceszefowa KE chce znów wstrzymać pieniądze z KPO. Polski rząd zabiera głos

Wiceszefowa Komisji Europejskiej chce ponownie zamrozić wypłatę polskich środków z KPO w powodu braku realizacji tzw. „kamieni milowych”.

Choć rząd powtarza, że pieniądze dla naszego kraju z Krajowego Planu Odbudowy zostały odblokowane, to innego zdania jest wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. W jej opinii podpisana przez prezydenta ustawa o Sądzie Najwyższym w obszarze wymiaru sprawiedliwości nie spełnia warunków zawartych w KPO.

Portal tvn24 podał, że Vera Jourowva podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Europarlamentu zapytana została o nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym w kontekście środków z KPO. Ustawę tą podpisał prezydent Andrzej Duda a jej zapisy mają zacząć obowiązywać 15 lipca. Jej łowne założenie to likwidacja Izby Dyscyplinarnej i powołanie na jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W odpowiedzi na zadane pytanie eurokratka stwierdziła, że ustawa ta nie wypełnia zawartych w KPO warunków. Dodała, że Polska będzie musiała się nad tymi warunkami zastanowić, a jeśli w wyniku tego nie nastąpią wystarczające zmiany w prawie dotyczącym polskich sędziów odpowiadające założeniom z „kamieni milowych” to wówczas pieniądze nie zostaną wypłacone. Polityk stwierdziła, że w tym miejscu tylko powtarza słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen.

Zapytany o tą opinię szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot odparł, że głęboko się z tym zdaniem nie zgadza i uważa, że ustawa zaproponowana przez prezydenta wypełnia założenia „kamieni milowych”.

Do wypowiedzi tej odniósł się także rzecznik rządu Piotr Müller mówiąc, że oficjalnie Komisja Europejska nie wydała żadnego stanowiska na ten temat. Dodał, że jest to wyłącznie wypowiedź jednej unijnej komisarz nieodzwierciedlająca zdania komisji. Rzecznik zaznaczył, że wniosek o płatności wraz z opisem zmian w polskim prawie dopiero będzie przedmiotem dyskusji na arenie europejskiej. Oficjalnie Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzili 17 czerwca przedstawiciele państw członkowskich w trakcie posiedzenia ministrów finansów państw unijnych w Luksemburgu.