Prezydent Biden zapowiada wspieranie Ukrainy „do skutku”

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział przekazywanie dla Ukrainy kolejnych setek milionów dolarów. Wsparcie ze Stanów Zjednoczonych ma płynąć „do skutku”.

Jak zapewnił Biden we czwartek 30 czerwca Ukraina w niedługim czasie otrzyma system obrony powietrznej, radarów oraz zapasy dodatkowej amunicji przeznaczonej do systemów artylerii rakietowej HIMARS. Amerykański przywódca dodał, że USA będzie wspierać Ukrainę tyle czasu ile będzie to konieczne, żeby kraj ten nie został pokonany. Zaznaczył, że nie wie, kiedy wojna ta się skończy, choć jest przekonany, że nie zakończy się ona pokonaniem Ukrainy przez Rosję.

Pomoc wojskowa o wartości 800 mln dolarów ma zostać przyznana, jak zapewnił prezydent USA, w najbliższych dniach. W pakiecie mają się znaleźć zaawansowane zachodnie systemy obrony powietrznej, artylerię, amunicję, radary przeciwartyleryjskie oraz amunicja do dostarczonego już systemu HIMARS.

Zapowiedź była częścią oświadczenia wydanego w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej na koniec szczytu NATO w Madrycie. Biden zauważył, że systemy HIMARS trafią na Ukrainę także z innych państw.