Ustawa o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę odnośnie ratyfikacji akcesji Szwecji oraz Finlandii do NATO. Głowa Państwa przebywał z wizytą w Gdyni, gdzie na fregacie ORP T. Kościuszko miało miejsce oficjalne podpisanie ustawy pozwalającej na ratyfikację akcesji obu skandynawskich państw do NATO. Ustawę we środę 20 lipca uchwalił Senat a Sejm uczynił to już na posiedzeniu w dniu 7 lipca.

Po podpisaniu ustaw nastąpi ich ogłoszenie w dzienniku ustaw a tym samym wejście w życie. Gdy to nastąpi prezydent zgodnie z jej zapisami będzie mógł ratyfikować Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego odnośnie akcesji nowych członków Sojuszu.

Szwecja oraz Finlandia w połowie maja tego roku w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę oficjalnie złożyły do władz sojuszu formalne wnioski o włączenie ich w skład paktu NATO. Początkiem lipca zostały podpisane w głównej kwaterze Sojuszu Brukseli przez ambasadorów krajów członkowskich protokoły akcesyjne Finlandii oraz Szwecji. Odbyło się to w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto oraz szefowej dyplomacji ze Szwecji Ann Linde.

Aktualnie oba kraje mają status państw zaproszonych do Sojuszu i jako takie mogą już uczestniczyć w organizowanych przez Sojusz naradach. Nie mogą jednak w nich głosować. W tym samym czasie we wszystkich krajach NATO trwają procesy ratyfikacyjne protokołów akcesyjnych zgodnie z przyjętymi w każdym z państw zasadami. Aby Szwecja i Finlandia mogły stać się pełnoprawnymi członkami Paktu Północnoatlantyckiego zgodę na to musi wyrazić każdy z 30-tu państw członków.

W Polsce zgoda na ratyfikację musi mieć formę ustawy i uchwalana jest w niższej izbie parlamentu, Sejmie i wymaga zwykłej większości w obecności minimum połowy posłów. Dalej ustawa trafia do Senatu a w końcu na biurko prezydenta. Teraz po jej podpisaniu trwa okres oczekiwania na jej wejście w życie, po którym Głowa Państwa ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego odnośnie akcesji nowych członków do Sojuszu.