Unijny zakaz wydawania wiz Rosjanom. Czechy rozpoczynają debatę

Sprawujące obecnie prezydencję w Unii Europejskiej Czechy chcą rozpocząć debatę na temat unijnego zakazu wydawania wiz dla Rosjan.

Czechy sprawują rotacyjna prezydencję w Radzie Unii Europejskiej planują otwarcie debaty na temat całkowitego zakazu wydawania wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej przez wszystkie unijne państwa. Inicjatywę przedstawił minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavský.

Szef czeskiej dyplomacji jest zdania, że taki zakaz stanowiłby skuteczną sankcję wobec Rosji. Zapowiedział zamiar omówienia tego rozwiązania ze swoimi odpowiednikami z pozostałych krajów podczas planowanego na koniec sierpnia nieformalnego spotkania w Pradze.
Jan Lipavský przypomniał w swoim wpisie na Twitterze, że Czechy jako pierwszy unijny kraj już na dzień po rosyjskiej agresji na Ukrainę, 25 lutego, wprowadził zakaz wydawania wiz dla Rosjan. Minister zaznaczył, że w okresie nasilającej się agresji rosyjskiej nie może być mowy o tym, żeby Rosjanie podróżowali turystycznie do Europy.

Inicjatywa czeskiego ministra została poparta przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego a także przywódców Estonii oraz Finlandii. Jak się jednak okazuje w dużej części krajów zachodnich nadal turysta z Rosji oznacza dochodowy interes dla tamtejszych firm.

Podobną do czeskiej drogą poszła Polska wydając zakaz wjazdu na wizach turystycznych dla Rosjan, jednakże w okresie między 24 lutego a 9 sierpnia na innych zasadach do naszego kraju wjechało 61.514 obywateli Federacji Rosyjskiej. Fakt ten pokazuje złożoność całego problemu. Pomimo ograniczeń i obostrzeń w postaci np. braku bezpośrednich połączeń lotniczych tego lata na ulicach Paryża, ale także i czeskiej Pragi nie brakuje rosyjskich turystów, którzy przyjeżdżają tam z innych krajów należących do strefy Schengen.