Umowa Morawieckiego z ukraińskim premierem podpisana. Memorandum o współpracy gospodarczej

Premier Mateusz Morawiecki podpisał memorandum o współpracy gospodarczej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem. Do spotkania obu polityków doszło w sobotę 23 kwietnia w Krakowie.

Podpisane memorandum dotyczy przyszłej współpracy w zakresie między innymi eksportu ukraińskich towarów do innych krajów. Jak zauważył premier Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża. Wojna spowodowała liczne zakłócenia w tym zakresie i aby eksport mógł się odbywać prawidłowo potrzebne są środki transportu. W tym celu podpisano memorandum o współpracy gospodarczej, przede wszystkim obejmujące między innymi import oraz eksport ukraińskich towarów do innych państw. Na współpracy tej mają wymiernie skorzystać zarówno polskie jak i ukraińskie firmy dzięki czemu miałaby być budowana wspólna gospodarcza przyszłość.

Poza memorandum obaj politycy podpisali w sobotę także list intencyjny w kwestii rozwoju współpracy dwustronnej jeśli chodzi o transport kolejowy. W trakcie spotkania omówiono też problemy związane z odbudową Ukrainy po zakończeniu wojny. Ukraiński premier Denys Szmyhal przyznał, że po rosyjskiej inwazji Polska stała się ważnym centrum logistycznym, za pośrednictwem którego napływa pomoc dla Ukrainy. Dodał, że w jego ocenie należy ową współpracę wzmacniać. W tym samym liście intencyjnym obaj politycy zapowiedzieli też powstanie wspólnego polsko – ukraińskiego przedsiębiorstwa zajmującego się logistyką. Ukraiński premier ma nadzieję, że dzięki temu zwiększy się wielkość ukraińskiego eksportu na rynek wewnętrzny w krajach Unii Europejskiej a także do innych części świata.