Ukraiński atak na most Antonowski. Strategiczna przeprawa przez Dniepr zniszczona

Ukraińskie siły przeprowadziły udany atak na most Antonowski stanowiący jedną z dwóch głównych przepraw przez rzekę Dniepr. W rezultacie tych działań most został zniszczony a wojska rosyjskie pozbawione kluczowego dla transportu swoich sił szlaku.

Most Antonowski jest jedną z dwóch drogowych przepraw przez rzekę Dniepr pozwalających Rosji na zaopatrywanie bądź wycofywanie sił na terytorium leżącym po jej zachodniej stronie. Most znajdował się w pobliżu znajdującego się pod rosyjską okupacją Chersonia i z tego powodu miał dla sił Federacji Rosyjskiej kluczowe znaczenie.

Potwierdzenie ataku na most

O ataku na ten element infrastruktury poinformowała Natalia Humeniuk, rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. Jednocześnie w sieci pojawiły się pierwsze nagrania dowodzące zniszczenia obiektu. Jak podkreśliła rzeczniczka zniszczenie mostu jest rezultatem użycia ukraińskiej artylerii. To dzięki niej udaje się też wywoływać demoralizację w siłach przeciwnika, a ukraińskie wojska mają większą kontrolę ogniową nad ważnymi strategicznie dla wroga szlakami transportowymi oraz logistycznymi. Rzecznik dodała, że atak na most był jednym z celów wyznaczonym siłom zbrojnym w rejonie obwodu chersońskiego. Zadeklarowała, że siły ukraińskie idą do przodu, jednak o dalszych ruchach będzie informować w późniejszym czasie.

Skuteczny ukraiński atak na most Antonowski został potwierdzony przez okupacyjną administrację Chersonia. Holaborujący z Rosją Kyryło Stremousow w rozmowie z mediami rosyjskimi potwierdził atak mający miejsce w w nocy z wtorku 26 na środę 27 lipca dodając, że most ostrzelano z użyciem wyrzutni Himars. Po ataku ruch drogowy na tej przeprawie przez Dniepr został bezterminowo wstrzymany.

Ważny strategicznie punkt

Most Antonowski, jak wyjaśniał kilka dni temu brytyjski wywiad, ma znaczenie strategiczne, gdyż jest to jedna z zaledwie dwóch przepraw przez rzekę Dniepr, którędy Rosjanie mogą drogą lądową zaopatrywać swoje siły na okupowanym obszarze na zachód od rzeki, gdzie leży między innymi miasto Chersoń. Dolny bieg Dniepru stanowi tu naturalna barierę a sama rzeka w tym miejscu ma około 100 metrów szerokości. Wywiad brytyjski twierdzi, że ten odcinek rzeki i kontrola przepraw wodnych na niej staną się prawdopodobnie kluczowymi czynnikami w walkach o ten region.