Tureckie drony trafią na Ukrainę. Robią dobrą reklamę

Bayraktar, prywatny producent dronów z Turcji zapowiedział darmowe przekazanie stronie ukraińskiej trzech maszyn. Powodem tej decyzji nie jest bynajmniej w pierwszym rzędzie wsparcie obronności, bowiem Bayraktar przyznaje, że jego maszyny na froncie zrobią mu świetną reklamę.

Przez ostatnie kilka miesięcy Kijów zakupił 50 dronów wyprodukowanych przez Bayraktar. Maszyny podczas wojny robią na froncie furorę dzięki filmom pokazującym ich możliwości w warunkach polowych. Armia ukraińska zdecydowanie chciałaby zakupić więcej takich maszyn, jednakże na chwilę obecną musi się wstrzymać z uwagi na cenę jednostkową w wysokości 5 mln dolarów. W internecie powstałą więc zbiórka na ich zakup, która szybko nabrała charakteru międzynarodowego, bowiem pieniądze wpłacali ludzie z całego świata.

Gdy po trzech dniach uzbierano już sumę na zakup czterech maszyn do akcji wkroczył Bayraktar, turecki producent ogłaszając, że przekaże Ukrainie za darmo trzy maszyny. Przedsiębiorca uznał, że będzie to świetna reklama i promocja dla jego firmy. Zaapelował też, aby zebrane środki przeznaczyć na potrzeby dla walczącej Ukrainy. Firma w swoim oświadczeniu wyraziła uznanie dla solidarności i zaradności „w obliczu trudności niezwykle trudnych do przezwyciężenia”.

Postawa tureckiego producenta wywołała pretensje Rosji, która miała nawet w tej sprawie wysłać skargę do wyższych rangą tureckich urzędników domagając się, aby Turcja deklarująca neutralność w tej wojnie nie wspierała strony konfliktu dostawami broni. Władze tureckie odparły jednak, że jest to inicjatywa prywatnego producenta, w którą nie będą ingerować.

Produkcja Bayraktarów na Ukrainie

W międzyczasie ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oświadczył, że jego kraj będzie chciał zakupić więcej tych dronów a w nieodległej przyszłości rozpocząć u siebie produkcję tego sprzętu. Szef ukraińskiego resortu obrony poinformował, że poza darmowymi egzemplarzami od Turków zakontraktowano już zakup kilku kolejnych maszyn, a ich dostawa ma się odbyć jeszcze w lipcu.

Wskutek zapotrzebowania jakie złożyła Ukraina, w celu realizacji kontraktu uruchomiono niemal całe moce produkcyjne Baykar Makina. Zakład w najbliższym czasie będzie zajęty realizacją potrzeb i zamówienia złożonego przez ukraińskie siły zbrojne. Minister zakomunikował, że mowa jest o kilkudziesięciu bezzałogowych dronów.

Ołeksij Reznikow podkreślił, że drony Bayraktar stają się ważnym elementem uzbrojenia ukraińskiej armii. Dodał też, że w kraju powstaną ukraińsko – tureckie zakłady produkujące te maszyny i jest to projekt w średniookresowej perspektywie czasowej.

Drony Bayraktar TB2 przeznaczone są przede wszystkim do przeprowadzania rozpoznania w terenie, naprowadzania artylerii oraz do bezpośredniego atakowania przenoszonymi przez nie bombami. Maszyna ma długość 6,5 metra oraz rozpiętość skrzydeł sięgającą 12 metrów. W powietrzu może przebywać nieprzerwanie przez 27 godzin, a jej maksymalna prędkość to nawet 220 km/h. Dron waży 650 kg.