Odwołane loty przez strajk na paryskim lotnisku

Coraz bardziej realny jest scenariusz paraliżu ruchu lotniczego na paryskich lotniskach. Wszystko z powodu strajku personelu tych obiektów.

Jak podał rzecznik operatora lotniska Roissy-Charles de Gaulle (ADP), we czwartek 30 czerwca odwołano blisko 10% lotów z tego portu lotniczego. Powodem tej decyzji jest przybierający na sile strajk pracowników domagających się poprawy warunków zatrudnienia. Kolejnego dnia dyrekcja musiała podjąć podobną decyzję. Koszmar i chaos w związku z anulowanymi lotami się nasila, co jest szczególnie dotkliwe z uwagi na początek sezonu urlopowego.

W związku z demonstracjami, jak wcześniej zapowiedziano, w kolejnych dniach ruch drogowy wokół portu był utrudniony, w efekcie tego pasażerowie byli zmuszeni dojeżdżać na nie pociągami.

Ograniczenie nie obejmuję na chwilę obecną drugiego pod względem ilości obsługiwanych pasażerów paryskiego lotniska Orly.
We czwartek 30 czerwca zaczął się strajk pracowników lotniska ADP, jednak już dzień później dołączyli do niego pracownicy linii lotniczych praz innych podmiotów powiązanych z obsługą ruchu lotniczego.

Obecny protest nie jest pierwszym jaki odbywa się w europejskiej stolicy. Jak podaje agencja Reutera jest to już kolejny przykład, kiedy personel domaga się podwyższenia wynagrodzeń oraz lepszych warunków pracy. Dochodzi do nich bowiem już od pewnego czasu na wielu europejskich lotniskach. Zazwyczaj wśród przyczyn protestów podaje się fakt masowych zwolnień pracowników w branży w trakcie pandemii i często towarzysząca temu obniżka wynagrodzeń. W efekcie tych ruchów, teraz lotniska borykają się z odczuwalnym niedoborem pracowników, a pracujący personel często skarży się na zbyt niskie wypłaty w porównaniu do zwiększonej liczby obowiązków. Protesty są szczególnie odczuwalne w związku z tym, iż na przełomie czerwca i lipca rozpoczyna się sezon wakacyjny, co w sposób naturalny powoduje zwiększenie ruchu pasażerskiego na lotniskach a w konsekwencji także większą ilość obowiązków dla zatrudnionego personelu.