Turcja przeciwko Szwecji i Finlandii w NATO

Jak zakomunikował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jego kraj nie może pozytywnie rozpatrzyć próby dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO.

Turecki przywódca zauważył, że oba te kraje są obszarem działania organizacji terrorystycznych, jednak nie zdradził dalszych szczegółów.
Jak podał turecki dziennik „Daily Sabah” Erdogan złożył tej treści oświadczenie w trakcie konferencji prasowej w Stambule po tradycyjnej piątkowej modlitwie. Turecki przywódca wskazał, że jego kraj, jako członek NATO, może zawetować wstąpienie obu krajów do struktur sojuszu. Polityk wskazał, że nie chce popełnić błędu jakiego dopuścili się jego poprzednicy godząc się na wejście Grecji, z którą Turcja jest skonfliktowana, do NATO.

Oświadczenie to padło tuż po tym jak we czwartek prezydent Finlandii Sauli Niinisto wraz z premier kraju Sanną Marin złożyli deklarację o gotowości wstąpienia do NATO. W niedługim czasie w tej sprawie mają także zdecydować szwedzkie władze. W tym skandynawskim kraju w piątek 13 maja przedstawiony został rządowy raport wraz z opozycyjnym sprawozdaniem na temat strategii bezpieczeństwa tego kraju. Autorzy tych szwedzkich dokumentów wskazują, że potencjalne członkostwo kraju w NATO może realnie zmniejszyć ryzyko konfliktów zbrojnych, co przyniosło by odpowiedni efekt odstraszający w regionie Europy Północnej.