Turcja jednym z gwarantów rosyjsko – ukraińskiego porozumienia

Turcja prawdopodobnie zostanie jednym z tzw. „gwarantów” pokojowego porozumienia między Rosją a Ukrainą. Taka informacja została podana po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Turcji.

We czwartek 17 marca szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kouleba wystosował prośbę, aby jednym z gwarantów ewentualnego porozumienia ze stroną rosyjską była Turcja. Wpłynięcie takiej prośby zostało potwierdzone przez stronę turecką. Przekazał ją turecki odpowiednik Kouleby, Mevlüt Cavusoglu.

Turecki polityk przybył z wizytą do Lwowa. Po spotkaniach ze stroną ukraińską wyjaśnił, że zgodnie z propozycją porozumienia jego gwarantami miało by być pięć państw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa czyli tzw. P5 a także Turcja i Niemcy.
Deklaracja nie jest bezprzedmiotowa bowiem turecki dyplomata dzień wcześniej wizytował Moskwę i z przeprowadzonych ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem rozmów wynika, że Moskwa nie jest przeciwna takiemu rozwiązaniu z udziałem państw – gwarantów. Mevlüt Cavusoglu prowadzi mediacje pomiędzy obiema stronami sporu i jest już po dwóch spotkaniach dyplomatycznych. Po ich zakończeniu stwierdził, że rosną szanse na zawieszenie broni.

Także we czwartek 17 marca odbyła się rozmowa telefoniczna między prezydentami Turcji oraz Rosji. Recep Tayyip Erdogan miał przedstawić Władymirowi Putinowi propozycję spotkania w Stambule bądź Ankarze z prezydentem Zełenskim. Ponadto turecki prezydent miał nalegać na rosyjskiego przywódcę w kwestii otwarcia korytarzy humanitarnych w celu umożliwienia cywilom opuszczenia terenu walk.