Minister zdrowia zapowiada zniesienie ostatnich restrykcji i odwołanie stanu epidemii

Minister Adam Niedzielski oświadczył, że zarekomendował premierowi zniesienie od początku kwietnia większości z dotychczas obowiązujących jeszcze restrykcji pandemicznych.

W czwartkowej rozmowie na antenie Radia Plus minister poinformował słuchaczy, że zgodnie z jego zaleceniem szef rządu wyda w najbliższych dniach rozporządzenie wycofujące nakazy takie jak noszenie masek w zamkniętych przestrzeniach, nakładane kwarantanny oraz izolację.

W trakcie rozmowy szef resortu wyjaśnił, że powodem takiej a nie innej decyzji jest to, że nie rośnie obciążenie szpitali w związku z zakażeniami wariantem omikron, który nie powoduje ostrych infekcji wymagających hospitalizacji.. Podkreślił, że sytuacja ta otwiera przestrzeń do dalszych decyzji między innymi tych dotyczących noszenia masek. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość gdyż coraz więcej osób narzeka na maski i ich uciążliwość w codziennym życiu.

Minister zaznaczył, że rozwój sytuacji pozwoli też odwołać stan epidemii i płynnie przejść do poziomu niżej, czyli stanu zagrożenia epidemicznego. Równocześnie szef resortu podkreślił, że powoli zaczyna się traktowanie koronawirusa jako jedną z wielu chorób sezonowych, które występują z większym natężeniem cyklicznie i istnieją w sposób naturalny w naszym otoczeniu. Minister tłumaczył, że choć podobnie jak inne patogeny koronawirus jest nadal groźny, to jednak jest „coraz większym stopniu pod kontrolą” jak choroby, które znamy od lat.