Ogromna awaria systemów na kolei o skali międzynarodowej

17 marca 2022 roku miała miejsce na ogromna skalę awaria systemów sterowania na liniach kolejowych. Dotknęła ona nie tylko Polski ale i takich krajów jak Czechy, Indie oraz Singapur.

Istotą problemu była awaria systemów sterujących ruchem kolejowym. Jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podobne problemy miały miejsce także u naszych południowych sąsiadów w Czechach ale i w takich krajach Azji jak Indie, Singapur a prawdopodobnie także i Pakistan.

Identyczne do polskich problemy w systemie sterowania ruchem dostarczanych przez Alstom/Bombardier na kolei odnotowano w Indiach, Singapurze i Pakistanie a także w Czechach. Jak podał minister awaria dotknęła około 80% ruchu na polskich torach. Jak dotąd nie zidentyfikowano przyczyn. Aktualnie trwa próba ich ustalenia i zidentyfikowania w celu ich skutecznego usunięcia. W niektórych mediach pojawiają się spekulacje, że może być to część rosyjskiego ataku hakerskiego a tym samym elementem wojny hybrydowej. Na poparcie tej tezy nie ma póki co jednoznacznych dowodów ani nawet poszlak więc pozostaje to na razie w sferze domysłów. Później okazało się, że za cały kryzys prawdopodobnie odpowiedzialne jest użyte oprogramowanie sterujące całym systemem, bowiem w pozostałych dotkniętych nim krajach także dostarcza je Alstom/Bombardier.

Awaria poskutkowała poważnymi opóźnieniami w polskiej sieci kolejowej. Pociągi przyjeżdżały nawet do 2 godzin po planowym czasie, a część połączeń w ogóle nie wyjechało na trasę bądź nie dojechało do końca. Na niektórych trasach uruchamiano komunikację zastępczą, na innych połączeniach z kolei zmieniane były trasy przejazdów.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowało o awarii we czwartkowy poranek około godziny 4. Wówczas to w kilkunastu lokalnych centach sterowania ruchem kolejowym. Jak podał wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński,czwartkowa awaria objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów torów polskiej sieci. Choć skutki będą przez pasażerów jeszcze długo odczuwalne, do jednak zapewniono, że ich usuwanie idzie do przodu i przynosi należyte efekty.