Turcja i Rosja zawierają szerokie porozumienie. Efekt rozmowy Erdogana z Putinem

Przywódcy Turcji oraz Rosji po kilkugodzinnych rozmowach ogłosili zawarcie szerokiego porozumienia między oboma krajami. Erdogan i Putin zacieśnili dwustronną współpracę.

W trakcie trwającej ponad 4 godziny piątkowej rozmowie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władymirem Putinem obaj politycy ogłosili gotowość do dalszego pogłębiania współpracy pomimo obecnych wyzwań geopolitycznych na arenie regionalnej oraz globalnej. Prezydenci spotkali się w Soczi nad Morzem Czarnym, o czym obszernie informowała agencja Reutera.

Politycy zgodzili się co do wzmocnienie dwustronnej współpracy i wymiany gospodarczej. Zgodnie stwierdzili, że ich dotychczasowa „konstruktywna współpraca” znacząco przyczyniła się do odblokowania morskiego eksportu zboża znajdującego się w portach na południu Ukrainy od chwili rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej w tym kraju.

Po zakończeniu spotkania obaj politycy wzięli udział we wspólnej konferencji, gdzie wydali oświadczenie. Erdogan i Putin zwrócili konieczność pilnego i pełnego implementowania porozumień stambulskich, które pozwalać będą między innymi na nieprzerwany eksport z Rosji zboża, nawozów oraz surowców niezbędnych do ich produkcji. Uzgodnili też ostatecznie, że Turcja pokryje częściowo w rublach opłaty za import gazu z Rosji, co było dotąd kwestią trochę problematyczną.

Obaj prezydenci podkreślili konieczność zdeterminowanych działań jeśli chodzi o walkę z organizacjami terrorystycznymi w Syrii. Jeszcze przed spotkaniem turecki prezydent podkreślał, że koordynacja tych działań przyniosła by ulgę w całym rejonie Bliskiego Wschodu, dodał też, że Turcja niezmiennie docenia współpracę ze stroną rosyjską w zakresie zwalczania terroryzmu. Czas pokażę, czy to nowe porozumienie między państwem należącym do NATO, a Rosją, z którą sojusz oficjalnie ma wrogie relacje jest początkiem zmian i rozpadu antyrosyjskiego zachodniego bloku.