Techniczna recesja w Polsce. Tak twierdzą eksperci

W Polsce zaczynamy już obserwować techniczną recesję. Tak twierdzą ekonomiści z banku Millenium, lecz co to tak naprawdę oznacza?

Eksperci wskazują, powołując się na oficjalne dane, że techniczna recesja już jest w Polsce. Przytoczyli dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny 21 lipca, które dotyczyły sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanej w miesiącu czerwcu. Dane te, zdaniem ekonomistów są bardzo pesymistyczne i wskazują, że techniczna recesja w Polsce jest już faktem.

Pojęcie to oznacza sytuację, kiedy PKB danego kraju spada ciągle i nieprzerwanie przez minimum dwa kwartały. Ekonomiści wskazują, że według prognoz trend ten będziemy obserwować w Polsce w drugim i trzecim kwartale bieżącego roku.

Od początku drugiego kwartału polskie PKB mocno w dół ciągną dane z branży budowlanej, jednak prognozy wskazują, że kolejne trzy miesiące będą znacząco gorsze.

Eksperci wskazują, że stan technicznej recesji może wymusić na Radzie Polityki Pieniężnej kolejne działania powodując, że będzie ona musiała większą wagę przywiązywać do realnej gospodarki. To spowoduje, zdaniem ekspertów konieczność dalszych wzrostów stóp procentowych, choć, jak podaje Biuro Analiz Ekonomicznych banku Millenium, na chwilę obecną z rady płyną głosy, że ostatni cykl podwyżek stóp już się skończył. Eksperci uważają jednak, ze wiedzą lepiej niż Rada Polityki Pieniężnej i przekonują, że będzie ona musiała dalej je podnosić między innymi z uwagi na słaby kurs polskiej waluty oraz obecne trendy w światowej bankowości.