Braki cukru nam nam nie grożą. Krajowa Grupa Spożywcza uspakaja

Wbrew powszechnym obawom Krajowa Grupa Spożywcza zapewniła, że w sklepach nie zabraknie cukru. Spółka poinformowała, że w pełni realizuje kontrakty i dostarcza cukier do sieci handlowych. Trudności z zaopatrzeniem sklepów, o których pojawiają się informacje w mediach mają wynikać z problemami logistycznymi danej sieci. Zarząd spółki wydał oświadczenie w trakcie konferencji prasowej we czwartek 21 lipca.

W trakcie spotkania z dziennikarzami przytoczono medialne informacje z ostatnich dni dotyczące braków cukru w sklepach niektórych sieci takich jak Biedronka, która wprowadza limity ilości zakupionych kilogramów na każdy paragon.

Cukru nie braknie

Podczas konferencji poinformowano, ze spółka kontrolująca 40 % krajowego rynku i będąca największym polskim dostawcą cukru w pełni realizuje zawarte kontrakty dotyczące dostaw do sieci handlowych. Zarząd zakomunikował, że jako Krajowa Grupa Spożywcza nie odczuwa żadnych przejściowych ani też długofalowych utrudnień i komplikacji w związku ze sprzedażą cukru. Zarząd twierdzi, że wszelkie kontrakty oraz dostawy są przez grupę realizowane na bieżąco i zgodnie z planem, także do tych sieci, które zgłaszają braki towaru na półkach. Prezes Jan Wernicki. podkreślił, że wszelkie braki, jeśli takowe występują, wynikają jedynie z problemów logistycznych danej sieci, na co Krajowa Grupa Spożywcza nie ma żadnego wpływu.

Zarząd uspakaja i tłumaczy

Wernicki podkreślił, że cukier w magazynach spółki jest i jest dostarczany zgodnie z założonym harmonogramem bez opóźnień. Jednocześnie zaprosił na negocjacje handlowe wszystkich, którzy mają w tym zakresie przejściowe problemy. Wernicki wskazał, że w naszym kraju 60 % rynku jest w rękach niemieckich koncernów, w związku z czym na problemy po ich stronie KGS nie jest w stanie odpowiedzieć.

Członek Zarządu spółki Tomasz Rega powołał się i przypomniał o sytuacji, jaka miała miejsce przed dwoma laty w związku z tzw. pandemią, kiedy media także snuły wywołujące panikę historie o brakach cukru w sklepach. Ryga podkreślił, że wówczas cukru nie zabrakło i tak samo będzie teraz, a spółka po raz kolejny stanie na wysokości zadania.

Tłumacząc problemy z dostawą cukru w sieci Biedronka prezes Wernicki wskazał na to, iż w ostatnim czasie zmieniała ona swoje centra logistyczne i obserwowane problemy mogą wynikać z rozlicznych trudności o charakterze transportowym bądź personalnym.

Krajowa Grupa Spożywcza jako największy w Polsce i jeden z największych w Europie producent cukru produkuje rocznie 900 tysięcy ton tego produktu. Produkcja ta a także sprzedaż cukru i handel wyrobami powstającymi w procesie jego produkcji są podstawowym przedmiotem działalności Krajowej Grupy Spożywczej zaraz obok przetwórstwa owocowo – warzywnego.