Spotkanie Putin – Zełeński jest realne. Szczyt G20 szansą na porozumienie

Pojawił się cień szansy, że dojdzie do spotkania Putin – Zełeński na neutralnym gruncie. Ukraiński prezydent został zaproszony na jesienny szczyt G20 na Bali, gdzie pojawi się także Władymir Putin.

Jesienią na indonezyjskiej wyspie Bali planowany jest szczyt państw G20. Prezydent tego kraju Joko Widodo wystosował do prezydenta Ukrainy zaproszenie na to wydarzenia. O otrzymaniu zaproszenia Zełenski poinformował we środę 27 kwietnia w godzinach popołudniowych za pośrednictwem serwisu Twitter. Ponieważ na miejscu będzie obecny także Władymir Putin istnieje szansa na spotkanie obu polityków.

Ukraiński prezydent odbył rozmowę z indonezyjskim przywódcą dziękując mu za wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także za jednoznaczne stanowisko jego kraju w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W trakcie rozmowy politycy mieli też omówić kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym.

Pomimo prób usunięcia Rosji z grupy G20 przez USA, nadal Federacja Rosyjska pozostaje członkiem tego gremium. Jej wyrzuceniu sprzeciwiła się między innymi Chińska Republika Ludowa. Przynależność Rosji do G20 oznacza ni mniej ni więcej, że na szczycie pojawi się także prezydent Rosji Władymir Putin. Stwarza to sprzyjające okoliczności do spotkania prezydentów skonfliktowanych państw na neutralnym gruncie podczas szczytu w Indonezji.