Skandal podczas wizyty Salviniego w Przemyślu i przerwana konferencja

Podczas wizyty w Przemyślu włoskiego prawicowego polityka doszło do skandalu z udziałem prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Gościowi nie dano dojść do głosu a wspólna konferencja obu polityków została przerwana.

Salvini w Przemyślu

Do Przemyśla przyjechał były włoski wicepremier a obecnie parlamentarzysta prawicowej Ligii Północnej Matteo Salvini. Gość wystąpił na wspólnej konferencji z włodarzem miasta, jednak zakończyła się ona przed czasem po incydencie jakiego dopuścił się prezydent miasta.

Matteo Salvini w latach 2018 – 2019 pełnił funkcję wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Włoch. W zdecydowany sposób walczył z nielegalną imigracją ekonomiczną i socjalną. Wsławił się też twardym podejściem do handlu ludźmi. Potrafił rozróżnić uchodźców szukających schronienia od zalewających Europę obcych kulturowo imigrantów zarobkowych, co w mediach głównego nurtu notorycznie przedstawiano jako jedno i to samo zjawisko. Nie rozróżnia ich zapewne przemyski prezydent Wojciech Bakun, który licząc na medialny show bezpardonowo zaatakował włoskiego polityka wręczając mu koszulkę z wizerunkiem Putina i napisem „Armia Rosji”.

Salvini przyjechał do Polski w poniedziałek 7 marca w ramach humanitarnej misji parlamentu włoskiego odbywającej się w ramach OBWE. Jej członkowie w Warszawie spotkali się z ukraińskimi posłami, którzy przebywają aktualnie w naszym kraju.

Happening prezydenta miasta podczas konferencji

Włoski parlamentarzysta we wtorek postanowił pojechać do położonego niedaleko Medyki Przemyśla. To właśnie w Medyce bowiem znajduje się jedyne piesze przejście graniczne z Ukrainą, przez które przybywa najwięcej uchodźców z tego kraju. W ramach wizyty zaplanowano wspólną z prezydentem miasta konferencję, jednak włodarz miasta postanowił się przy okazji polansować medialnie i zrobić swego rodzaju happening. Próbował wręczyć Salviniemu wspomnianą białą koszulkę nawiązując do tej, w której polityk wystąpił w 2017 roku podczas wizyty w Moskwie. W ten sposób gospodarz usiłował ośmieszyć i zdyskredytować włoskiego polityka insynuując, że Salvini uważa Putina swojego przyjaciela.

Matteo Salvini usiłował przerwać wystąpienie prezydenta Przemyśla, które w swoim tonie szybko stało się żenujące, lecz nie udało mu się dojść do głosu. Ostatecznie nie dał się sprowokować ani nie przyjął kontrowersyjnej koszulki.

W późniejszej rozmowie z włoskimi dziennikarzami były wicepremier tłumaczył, że nigdzie nie powinno być wojny, potępił też jednoznacznie agresję Putina na Ukrainę jasno deklarując, że chce powstrzymać wojnę. Z kolei prezydent Przemyśla samą obecność włoskiego senatora w mieście nazwał bezczelnością, czym chciał „usprawiedliwić” swoje bezczelne zachowanie podczas konferencji. Bakun, nie kryjąc się z niczym, dodał na koniec, że z reguły wita gości z szacunkiem i godnością lecz „dla pana Salviniego jest bez szacunku”.