Belgia całkowicie kończy z restrykcjami pandemicznymi

Belgia wycofuje ostatnie z jeszcze zachowanych ograniczeń i restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią covid. Do przysłowiowego lamusa odchodzą maski oraz tzw. paszporty covidowe.

Ten kraj Beneluksu jest już kolejnym europejskim państwem, w którym przestają obowiązywać ostatnie pandemiczne pomysły. Definitywnie znika obowiązek noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach a także konieczność okazywania paszportów covidowych w wyznaczonych miejscach.

Belgijski premier odwołuje restrykcje

Ostateczny koniec tzw. zarządzania kryzysowego w związku z covid ogłosił belgijski premier Alexander De Croo. W najbliższych dniach z listy restrykcji, obostrzeń oraz nakazów i zakazów znika wspomniany paszport covid i zasłanianie twarzy, to ostatnie jednak za wyjątkiem placówek opieki zdrowotnej dla osób powyżej 12 roku życia. Nie będą one więc już dłużej obowiązkowe między innymi w szkołach.

Definitywnie do lamusa przechodzi zawierający kod QR tzw. paszport covidowy, a także każdy inny dokument mający tożsame informacje o szczepieniu, statusie ozdrowienia oraz wynikach testów na koronawirusa. Nie będzie już dłużej konieczności jego okazywania w branżach hotelarskiej, gastronomicznej, eventowej oraz innych, gdzie dotąd był wymagany.

Zmianie ulegają także zasady, na których będzie się odbywać wjazd na terytorium Belgii. Zniesione zostają kwarantanny w każdym przypadku oraz wymóg okazania na granicy statusu szczepienia. Jedyne co pozostaje to konieczność wypełnienia formularza lokalizacyjnego przez osoby przybywające z krajów, które nie znajdują się na tzw „białej liście” uznanej za bezpieczne.

Koniec polityki pandemicznej

Nagły odwrót od polityki pandemicznej w kolejnych krajach jest zaskakujący dla wielu postronnych obserwatorów wydarzeń. Nie jest to jednak zaskoczenie dla tych, którzy przez ostatnie dwa lata tzw. pandemii dotarli do informacji, zgodnie z którymi nagła zmiana narracji i odwrót od polityki covidowej była od początku częścią całego planu. Jest to też poniekąd dowód, że trwający wieloetapowy globalny kryzys jest zaplanowany i sterowany odgórnie zza kulis światowej polityki. Zaskakiwać może jedynie fakt, że odwrót z polityki pandemicznej nastąpił już teraz, a nie, jak przekonywali wcześniej niektórzy „teoretycy spiskowi”, dopiero w kolejnych latach.