Sceneria jak z filmu katastroficznego. Zielone niebo nad USA

Niecodzienne zjawisko atmosferyczne mogli obserwować mieszkańcy środkowego zachodu USA. W regionie tym niebo przybrało kolor zielony.

Sceneria była doprawdy niezwykła a dla niektórych wręcz apokaliptyczna. Wielu mieszkańców zapewne widziało takie obrazki pierwszy raz w życiu i raczej spodziewałoby się takich widoków w dobrym filmie katastroficznym a nie w rzeczywistości.

Mimo, że meteorolodzy wyjaśnili, że zjawisko to jest jak najbardziej naturalne i nie ma w nim nic nadprzyrodzonego to jednak media społecznościowe się rozpaliły. Jak tłumaczą uczeni, nietypowe zjawisko miało zostać wywołane przez silne burze jakie przetoczyły się przez środkowy zachód Stanów Zjednoczonych przez stany Dakota Południowa, Minnesota oraz Iowa. 5 lipca fronty burzowe wywołały nietypowe i budzące zainteresowanie zjawisko pogodowe, w efekcie którego niebo nad tamtymi obszarami niebo zyskało jasnozielony odcień. Nad tą częścią USA Burze, silne wiatry, ulewne deszcze i ogromne gradobicia trwające do 6 lipca wywołały nietypowy efekt.

Zjawisko jest znane naukowcom i nosi zaczerpniętą z języka hiszpańskiego nazwę derecho. Jest to bardzo rozległa i utrzymująca się dłuższy czas chmura wiatrowa obejmująca zasięgiem duży terytorialnie obszar. Zjawisko było obserwowane także w Polsce w styczniu 2007 roku przy okazji orkanu Kyrill albo w 2009 roku nad południowo-zachodnią i centralną Polską. W obu przypadkach niebo nie przybrało jednak zielonego koloru.

Kanadyjski kanał informacyjny The Weather Network podał, że zielone niebo jest tak naprawdę tylko wizualnym efektem rozpraszania światła przez krople wody unoszące się w chmurze burzowej. Jak mówi Kelly Sonnenurg z Meteorolog Weather Network w tym najnowszym przypadku czerwone światło od zachodzącego słońca przechodzi przez niebieskie lub nieprzezroczyste biały krople wody i lodu w chmurze burzowej, co nadało niebu niecodzienny zielonkawy kolor. Dodała, że niebo jest tym intensywniej zielone im więcej gradu i wody znajduje się w danej grupie burz.