Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zniósł ograniczenia stanu Nowy Jork w kwestii noszenia broni w przestrzeni publicznej. Zdaniem trybunału regulacje te są sprzeczne z konstytucją USA. Wydany wyrok poszerza dotychczasowe rozumienie przepisów prawa do posiadania broni palnej na cały kraj.
Sędzia Clarence Thomas w uzasadnieniu orzeczenia stwierdził, że swobodne korzystanie z konstytucyjnego prawa do posiadania broni w miejscu publicznym w celu samoobrony nie wymaga wykazania „specjalnej potrzeby”, podobnie jak to się ma w przypadku innych swobód i praw zawartych w Ustawie Zasadniczej USA. Sędzia zaznaczył, że prawo do noszenia broni poza domem podobnie jak samo prawo do jej posiadania jest gwarantowane przez drugą poprawkę.
Orzeczenie Sądu Najwyższego unieważnia więc prawo wprowadzone przez san Nowy Jork, gdzie na obywateli ubiegających się o pozwolenie noszenia broni w miejscach publicznych nałożono obowiązek, aby udowodnili tzw. „szczególną potrzebę”. Analogiczne regulacje obowiązujące w sześciu innych stanach również straciły moc wskutek wyroku Sądu Najwyższego.
W orzeczeniu sąd podkreślił, że stanowe władze mogą nakładać na posiadanie broni w przestrzeni publicznej określone „racjonalne restrykcje” co jest zgodne z „historyczną tradycją regulacji broni palnej”. Wśród nich jest np. sprawdzanie historii kryminalnej oraz stanu zdrowia psychicznego. Dodatkowo możliwe jest też wyznaczenie miejsc, gdzie wnoszenie broni jest zabronione.
Sędziowie przeprowadzili głosowanie, którego wyniki pokrywają się z podziałami ideologicznymi. Sześciu konserwatywnych arbitrów opowiedziało się za szerszym dostępem do broni, trójka liberalno – lewicowych z kolei była temu przeciwna.
Wydany wyrok w ostrych słowach skomentowała gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul nazywając podjętą decyzję sądu szokującą. Zapowiedziała również, że jej administracja podjęła już prace nad opracowaniem nowych przepisów, które zastąpić mają te unieważnione przez Sąd Najwyższy. Mają one zawierać listę miejsc objętych zakazem wnoszenia broni oraz listę wymogów, w tym szkoleń, dla osób ubiegających się o licencję na broń.