Austria znosi ostatecznie przymus szczepień na covid

Władze Austrii ostatecznie i definitywnie wycofują się z wprowadzonego obowiązku szczepień na covid. Jak wyjaśnił tamtejszy szef resortu zdrowia przymus nikogo nie zachęcał do poddania się iniekcji.

Wprowadzenie obowiązku tzw. szczepień na covid było zapowiadane przez rząd w Wiedniu już od listopada 2021 roku. Zgodnie z zapowiedzią przymus wdrożono w lutym bieżącego roku, aby miesiąc później go zawiesić. Od minionego czwartku 23 czerwca obowiązek szczepień w Austrii jest już, jak poinformował minister zdrowia kraju Johannes Rauch, wspomnieniem przeszłości.

Szef austriackiego resortu zdrowia wyjaśnił, że taka a nie inna historia decyzji spowodowana miała być zmieniającymi się wariantami koronawirusa. Minister podkreślił że omikron wymagał odmiennego podejścia niż wcześniejsza delta, powodująca wyższe wskaźniki hospitalizacji.

Jak wyjaśniał Rauch wprowadzony obowiązek tzw. szczepień kreował „podziały społeczne”, kreślił linie dzielące rodziny i poszczególne grupy społeczne. Dodatkowo, jak wskazał minister, przymus nie wpłynął na skłonność obywateli austriackich do przyjęcia preparatu na covid. Dodał, że na dotychczasowych zasadach program będzie realizowany do końca sierpnia, a w późniejszym okresie wszystko będzie działać już na innych zasadach.

Rząd Austrii ma w planach przedstawienie „ogólnego pakietu środków” jeśli chodzi o życie z covid, w którym zapewniona zostanie ochrona zdrowotna dla osób szczególnie wrażliwych. W efekcie tego obowiązek tzw. szczepień obejmie jedynie niewielki odsetek populacji kraju. Minister wskazał, że w związku z nieuchronnymi kolejnymi falami należy opracować jasne i rozsądne metody działania. Dodał, że w kontekście skutków pandemii należy położyć nacisk na choroby psychiczne, które się nasiliły wskutek ograniczeń epidemicznych.