Rządowe refinansowanie pomocy uchodźcom nie dociera do Polaków. Radio RMF alarmuje

Zapowiadane rządowe refinansowanie pomocy dla ukraińskich uchodźców wciąż nie dociera do Polaków, którzy przyjęli ich pod swój dach. Radio RMF FM alarmuje, że nie są to pojedyncze przypadki a problem jest szerszy.

Jak poinformował we środę 13 kwietnia pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy i wiceminister Paweł Szefernaker z MSWiA, do tej pory jednostki samorządowe w całym kraju otrzymały 544 miliony zł z utworzonego przez rząd Funduszu Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. Stoi to jednak w sprzeczności z informacjami, jakie napływają od skarżących się słuchaczy radia RMF24, którzy twierdzą, że nie otrzymują pieniędzy pomimo złożonych wniosków. Stacja RMF zaalarmowała, że pojawiają się sprzeczne głosy odnośnie refinansowania pomocy uchodźcom.

Zgodnie zapisami ustawy o pomocy Ukraińcom, która weszła w życie już miesiąc temu każdy, kto przyjął Ukraińców może wnioskować o refinansowanie poniesionych kosztów w wysokości do 40 zł za dzień za każdego przyjętego ukraińskiego uchodźcę. Do radia RMF dzwonią coraz częściej osoby, które tych pieniędzy nadal nie otrzymały pomimo prawidłowego złożenia wniosku. Paweł Szefernaker oznajmił podczas rozmowy w RMF FM, że pieniądze zostały już przesłane samorządom. W jego opinii jednak niektóre jednostki mają problem z interpretacją przepisów więc wstrzymały się na razie z wypłatą pieniędzy.

Stacja w swoim programie opisała przypadek z Bielska – Białej. Pan Bartek miał przyjąć do siebie cztery kobiety z Ukrainy. Zgodnie z wymogami złożył poprawnie wniosek, jednak jak dotąd pieniądze do niego nie wpłynęły. Na jego zapytanie urząd gminy odpowiedział, że gmina nie dostała jeszcze pieniędzy z urzędu powiatowego. Ten z kolei tłumaczył się, że środki nie dotarły z poziomu państwowego. Do podobnej sytuacji miało dojść też między innymi w okolicy Żyrardowa. Nie są to jedyne przypadki. Podobne problemy są też w innych miejscach w kraju, gdzie ludzie skarżą się na brak obiecanej pomocy. Rządowy Fundusz Pomocy stworzony został w Banku Gospodarstwa Krajowego w celu finansowania zadań na rzecz pomocy ukraińskim obywatelom.