Rusza zapowiadana przez Donalda Trumpa konserwatywna platforma społecznościowa

Po miesiącach oczekiwań w końcu jest. Na poniedziałek 21 lutego zapowiedziano premierę nowej platformy społecznościowej Donalda Trumpa. Nowy serwis nazywa się „Truth Social” i ma być konkurentem dla Twittera, który rok temu wyrzucił konto byłego prezydenta USA.

Donald Trump powraca

Donald Trump projekt stworzenia nowego serwisu, który będzie stał w opozycji do mainstremowych platform ogłosił w październiku 2021 roku. Zgodnie z komunikatem Reutersa będzie ona udostępniona w formie aplikacji na Apple App Store. Będzie więc dostępna mobilnie dla posiadaczy urządzeń takich jak iPad, iPhon oraz iPod touch. Za stworzeniem platformy stoi firma byłego prezydenta o nazwie Trump Media & Technology Group. Fakt pojawienia się w przestrzeni publicznej tego serwisu zapowiedział tydzień temu, 15 lutego, syn byłego prezydenta. Wybrana data premiery nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie rok temu, 21 lutego Twitter trwale zawiesił konto Donalda Trumpa w serwisie pod pretekstem wydarzeń, jakie miały miejsce na Kapitolu. Niewiele później w jego ślady poszły także Facebook oraz Snapchat. 9 miesięcy później były prezydent ogłosił zamiar uruchomienia własnego serwisu społecznościowego niezależnego i działającego poza kontrolą spółek – gigantów z Doliny Krzemowej.

Nowy serwis bez cenzury

„Truth Social” to kolejna już platforma konkurencyjna wobec mainstremowych społecznościówek. Zaledwie w ubiegłym roku z inicjatywy doradcy byłego prezydenta powstał Gettr, a od 2018 roku działa już także konkurencyjny wobec Twittera Parler. Oba serwisy deklarują brak cenzury.

Jeszcze przed premierą na stronie AppStore pojawiła się informacje z zapowiedzią uruchomienia w skali globalnej nowej platformy. Do tej pory używało jej jedynie wąsie grono około 500 testerów, z czego zdecydowana większość wyraża się pochlebnie i z zadowoleniem o nowym serwisie.

Jak podano idea serwisu opiera się na haśle „podążaj za prawdą”, co sprawia, że w sposób naturalny staje się on wolną od cenzury alternatywą dla istniejących social mediów. W swojej budowie platforma przypomina Twittera oferując między innymi zintegrowany system powiadomień. Można na nim też wrzucać zdjęcia, filmy, linki artykuły oraz innego rodzaju materiały.