Najwyraźniej zadowolony ze swojej dotychczasowej destrukcyjnej polityki gospodarczej premier Morawiecki zapowiada rozszerzenie tzw. tarczy antyputinowskiej.
Idąc za ciosem Morawiecki zapowiedział we wtorek 10 maja poszerzenie tarczy o narzędzia wsparcia dla kredytobiorców, które mają pomóc w spłacie kredytów. Zapewnił przy tym, że nie będzie ona impulsem do dalszego wzrostu inflacji, w co jednak trudno wierzyć na słowo widząc efekty jego dotychczasowych dokonań. Premier podkreślił, że prezentowany projekt jest wyciągnięciem ręki do Polaków mających kredyty hipoteczne.
Ustawa o pomocy dla kredytobiorców
Premier wskazał, że ustawa przewiduje czteromiesięczne wakacje kredytowe w tym i kolejne cztery miesiące w przyszłym roku. Koszt dla budżetu przewidziany w założeniach ustawy to około 3 miliardów zł. Projekt przewiduje też pomoc dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej oraz zwiększenie Funduszu Wsparcia kredytobiorców z obecnych 600 milionów do 2 miliardów zł. Jest to pula środków przewidziana tylko na ten rok i są to koszty, jakie poniesie sektor bankowy.
Morawiecki wskazał, że zmiany w przygotowanym projekcie dotyczyć będą wskaźnika bazowego, w oparciu o który ustala się oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Ma on zastąpić obecny WIBOR. Premier zaznaczył w trakcie konferencji, że wsparcie będzie dotyczyć tych, którzy mają kredyty hipoteczne w polskiej walucie. Zdaniem premiera dzisiejsza trudna sytuacja wokół spłat kredytów hipotecznych wynika z podwyżki stóp procentowych, które określa Narodowy bank Polski, a kredyty walutowe są wyliczane według innych wskaźników referencyjnych. Premier zapowiedział skierowanie w najbliższym czasie projektu do konsultacji.
Działania na rzecz oszczędzania
Mateusz Morawiecki zapowiedział w najbliższych dniach przedstawienie także rozwiązań w zakresie oszczędności. Stwierdził, że jest sytuacją niedopuszczalną kiedy instytucje finansowe z powodu podnoszenia stóp procentowych przez Bank Centralny czerpią zyski i nie dzielą się tymi dodatkowymi korzyściami z obywatelem. W odpowiedzi na pytanie o rozwiązanie ustawowe wiążące oprocentowanie lokat ze stopą referencyjną NBP i sposoby nakłaniania banków do zwiększania depozytów szef rządu odparł, że jednym z narzędzi będzie oddziaływanie przez perswazję.
Jak zaznaczył premier są trzy zasadnicze cele obecnie podejmowanych działań. Pierwszym z nich jest ograniczenie oczekiwań inflacyjnych, drugim osłona dla tych Polaków, którzy tego najbardziej potrzebują, a trzecim stymulowanie wzrostu inwestycji, który w konsekwencji ma doprowadzić do wzrostu gospodarczego.