Rozmowa prezydentów Finlandii i Rosji o bezpieczeństwie i wzajemnych relacjach

Prezydenci Rosji i Finlandii odbyli rozmowę na temat wzajemnych stosunków obydwu krajów w kontekście konfliktu na Ukrainie. Jak zaznaczył fiński przywódca rozmowa była „bezpośrednia i klarowna”, a w jej trakcie nie doszło do żadnych napięć. Rozmowa miała miejsce z inicjatywy Finlandii.

Podczas telefonicznej wymiany zdań fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował Władymira Putina, że w najbliższym czasie Finlandia podejmie decyzję w kwestii złożenia wniosku o członkostwo w pakcie północnoatlantyckim NATO. Jak podkreślił fiński prezydent deklaruje chęć kandydowania do NATO w związku z tym, że końcem ubiegłego roku Rosja ogłosiła swoje warunki odnośnie nierozszerzania paktu.

Zmiana w relacjach Finlandii i Rosji

Jak zaznaczył fiński przywódca, rosyjska agresja na Ukrainę w lutym bieżącego roku doprowadziła do znaczących zmian w kwestiach związanych ze środowiskiem bezpieczeństwa Finlandii do czego doszło wskutek tych działań. W tym kontekście Niinisto przypomniał, że już podczas pierwszego spotkania z Putinem w 2012 roku wskazał na fakt, że „każdy niezależny naród maksymalizuje swoje bezpieczeństwo”. Następnie wskazał, że u podstaw obecnych starań o członkostwo w sojuszu nadrzędnym celem Finlandii ma być wzmocnienie bezpieczeństwa własnego i wzięcie odpowiedzialności za ten aspekt, jednak, jak zauważył, jego kraj nie chce tyk krokiem nikomu niczego nie ujmować. Zadeklarował jednocześnie, że Finlandii nadal zależy na tym, aby pojawiających się w sąsiedzkich stosunkach praktycznych kwestiach i problemach zachowywać się rzeczowo oraz profesjonalnie.

Odpowiedź Putina

Cytowane przez Fińską Agencję Prasową STT służby prasowe na Kremlu poinformowały, że w odpowiedzi na postawione przez stronę fińską kwestie rosyjski prezydent miał oświadczyć, że kraj ten popełniłby duży błąd zrywając z wieloletnią zasadą neutralności, ponieważ, jak zaznaczył rosyjski przywódca, Finlandia nie jest w żaden sposób zagrożona. Putin zaznaczył, że taki krok i zmiana orientacji mogłaby mieć negatywne konsekwencje jeśli chodzi o relacje rosyjsko – fińskie rozwijane od wielu lat „w duchu dobrego sąsiedztwa i współpracy między partnerami”, co przynosi obopólne korzyści.

Jak podano w tym samym komunikacie odrębna część rozmowy dotyczyła bieżącej sytuacji na Ukrainie. Putin Przekazał swojemu fińskiemu odpowiednikowi, że rozmowy rosyjsko – ukraińskie są w zasadzie zawieszone wskutek postawy Kijowa, który zdaniem Moskwy, ma nie wykazywać zainteresowania konstruktywnym i poważnym dialogiem.