Romowa szefów obrony USA i Rosji. Austin wzywa do wstrzymania ognia

W miniony piątek 13 maja odbyła się telefoniczna rozmowa szefów resortów obrony USA i Rosji. W jej trakcie Lloyd Austin wezwał Siergieja Szojgu do wstrzymania ognia na Ukrainie w trybie natychmiastowym. Była to pierwsza od 18 lutego rozmowa obu polityków.

Jak poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, amerykański minister obrony miał w trakcie rozmowy podkreślić role i znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Rzecznik nie zdradził jednak bliższych szczegółów odbytej rozmowy.

CNN zauważyła, że była to pierwsza rozmowa od dłuższego czasu, kiedy to najważniejsi przywódcy wojskowi Federacji Rosyjskiej konsekwentnie odmawiali kontaktu ze swoimi odpowiednikami po stronie amerykańskiej. Piątkowa rozmowa zakończyła więc ten długi patowy czas.

Stacja przypomniała, że już 24 marca rzecznik Pentagonu informował o prowadzonych przez Austina oraz szefa Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milley’a poszukiwaniach skutecznego skontaktowania się z rosyjskim szefem obrony Szojgu oraz szefem armii rosyjskiej generałem Walerijem Gierasimowem. Wówczas, jak podawano, Rosja odmawiała zaangażowania we wszelkiego rodzaju rozmowy. Stacja informuje, że teraz po rozmowie Austina oraz Szojgu oczekuje się, że dojdzie do udanej próby kontaktu generała Milleya z jego rosyjskim odpowiednikiem w celu umówienia podobnej rozmowy. Jak przekazał jednak anonimowy przedstawiciel Pentagonu na chwilę obecną taka rozmowa nie jest planowana.