Rozejm Izraela z Islamskim Dżihadem wszedł w życie

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w niedzielę 7 sierpnia w godzinach wieczornych wszedł w życie rozejm pomiędzy Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem.

Porozumienie zawieszające wymianę ognia weszło w życie o godzinie 23:30 lokalnego czasu czyli około 22:30 czasu polskiego. Ostateczna godzina, jak zauważyła agencja Reutera różni się o półtorej godziny względem wcześniejszych ustaleń, bowiem pierwotnie informowano o godzinie 21 czasu lokalnego. Zawarte porozumienie kończy trzydniowy konflikt, jednak już pojawiają się doniesienia o jego naruszaniu przez obie strony. Oficjalnie jednak obowiązuje.

Władze w Jerozolimie początkowo wstrzymywały się z wydaniem oficjalnego komunikatu na temat osiągnięcia porozumienia z Palestyńczykami, ostatecznie jednak premier Jair Lapid przyznał, że cele jakie stawiał sobie Izrael zostały osiągnięte w związku z czym kontynuowanie operacji nie ma sensu. Władze Izraela jednak zaznaczyły, że w przypadku naruszenia warunków zawartego porozumienia to rząd Jaira Lapida daje sobie prawo do zdecydowanej i adekwatnej odpowiedzi. Izrael jednocześnie podziękował Egiptowi za podjęte wysiłki mediacyjne.

Zawarte porozumienie, które kończy trzydniową wymianę ognia potwierdził niemal natychmiast Palestyński Islamski Dżihad. Organizacja oficjalnie potwierdziła „zaprzestanie działań zbrojnych”, jednak także zastrzegł sobie prawo do odpowiedzi na każdą izraelską agresję. Wysiłki Egiptu w zakresie mediacji z zadowoleniem przyjął Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, dodając, że przyczyniają się one do uspokojenia sytuacji i załagodzenia cierpień narodu palestyńskiego.

Porozumienie przewiduje, że Egipt będzie podejmował działania mające na celu uwolnienie przetrzymywanych przez Izrael Basama Saadiego i Chalila Awawdeh. Przywódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu aresztowany został 1 sierpnia w Strefie Gazy, co wywołało groźby odwetu ze strony organizacji. Siły izraelskie zabiły też w ramach prowadzonej operacji dwóch jej przywódców. Jednocześnie palestyńska organizacja w odwecie od piątku do niedzieli wystrzeliła ze Strefy Gazy przeszło 900 rakiet.