Rosyjskie propagandowe osiągnięcia na Ukrainie. Udany test pocisku hipersonicznego

Rosjanie propagandowo chwalą się kolejnymi osiągnięciami na froncie ukraińskim i ogłaszają udaną próbę pocisku hipersonicznego.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło zdobycie wschodnioukraińskiej miejscowości Lyman, co otwiera im otworzyć drogę w kierunku Słowiańska i Kramatorska. Oficjalnie wydany komunikat głosi, że miasto to został całkowicie oczyszczone i „wyzwolone od ukraińskich nacjonalistów”. Znajduje to potwierdzenie w oświadczeniach Kijowa, którego przedstawiciele poinformowali o zintensyfikowaniu rosyjskiej ofensywy, co zmusiło siły ukraińskie do wycofania.

W tym samym oświadczeniu poinformowano o pozytywnie zakończonej próbie nowego pocisku hipersonicznego „Zircon” przeprowadzonej w sobotę 28 maja. Pocisk „Zircon” miał zostać wystrzelony ze stojącej na Morzu Barentsa w Arktyce fregaty „Admirał Gorczkow”. Rosyjski resort obrony zakomunikował, że test ten zakończył się pełnym sukcesem.

Przypomnieć należy, że w Rosji próby tego rodzaju broni trwają już od 200 roku. Testowany pocisk ma zasięg do 1000 km a jego wejście do wyposażenia rosyjskiej floty ma nastąpić w nieodległej przyszłości. Wcześniejszy typ pocisków naddźwiękowych o nazwie „Kindżał” był już używany w trwającym ataku na Ukrainę i znajduje się już na wyposażeniu jednostek wojskowych biorących udział w tej operacji.