W piątek 27 maja do Stambułu z wizytą udał się minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W jej ramach odbyło się między innymi spotkanie z prezydentem Erdoganem.
W trakcie rozmowy obu polityków poruszone zostały kwestie rozszerzenia NATO o kraje skandynawskie Szwecję i Finlandię a także negocjacji odnośnie odblokowania eksportu żywności z portów na Ukrainie. Wcześniej jednak minister Rau spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Turcji oraz Rumunii Mevlutem Cavusoglu i Bogdanem Aurescu. Tutaj wątkiem przewodnim było także rozszerzenie sojuszu.
Spotkanie Zbigniew Rau – Recep Tayyip Erdogan odbyło się zgodnie z planem w godzinach wieczornych tego samego dnia. Po jej zakończeniu dziennikarze pytali polskiego ministra o rezultaty rozmowy w kwestii rozszerzenia sojuszu NATO o Szwecję i Finlandię. Rau przyznał, że należy być optymistą, ponieważ nie ma dla tego posunięcia alternatywy. Podkreślił wspólne stanowisko w tej kwestii ze swoim rumuńskim odpowiednikiem, dodając, że obaj prezentują mocne stanowisko.
Minister Rau przyznał, że w tej sprawie Turcja ma odmienne stanowisko, jednak przypomniał, że historia sojuszu pokazuje, że były już takie przypadki w przeszłości. Dodał, że w kwestii bezpieczeństwa zarówno Turcja, Rumunia jak i Polska mają wspólne interesy. Sojusz NATO, jako najsilniejszy, zdaniem ministra, sojusz w dziejach swoja siłę zawdzięcza temu, że jego członkowie umieją nawzajem uwzględniać swoje interesy. Mimo, że w niektórych sytuacjach wypracowanie wspólnego stanowiska i kompromisu jest trudne to jednak dyskusje i negocjacje pozwalają osiągnięcie konsensusu i tak też jest w tej sytuacji sprzeciwu Turcji wobec przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO.
Na pytanie o oczekiwania Turcji od NATO w zamian za poparcie ich członkostwa minister Rau odparł, że jest to kwestia do omówienia pomiędzy poszczególnymi krajami, a nie na szczeblu sojuszu. Dodał jedynie, że w tym temacie trwają wciąż rozmowy i konsultacje. Oprócz kwestii Szwecji i Finlandii w NATO Rau i Erdogan rozmawiali też o bezpieczeństwie żywnościowym i tureckiej mediacji między Moskwą i Kijowem.