Rosyjski wywiad otrzymał nowe zadania. Ukraińskie służby ostrzegają

Ukraińskie służby ostrzegają, że rosyjski wywiad otrzymał nowe zadanie do realizacji w krajach Europy Wschodniej.

Ukraiński wywiad wojskowy miał przekazać w sobotę 16 lipca, że rosyjscy wojskowi attaché przebywający w krajach Unii Europejskiej otrzymali rozkaz zintensyfikowania werbunku osób związanych z transportem zachodniej broni na Ukrainę. Jak poinformował Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy HUR, Rosjanie mają nasilić też innego rodzaju działania w Europie Wschodniej.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym w serwisie Facebook przez HUR, jednym z kluczowych zadań, na których mają się teraz skupić rosyjscy agenci jest wykrywanie oraz śledzenie tras, którymi przetransportowywana jest na Ukrainę broń. Głównym celem tych działań ma być ustalenie tras oraz ilości przewożonej tymi szlakami przez zachodnich partnerów Ukrainy broni.

Rosyjscy attaché, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraiński wywiad wojskowy, otrzymali za pośrednictwem niejawnych kanałów łączności polecenie, aby nasilić werbunek wśród pracowników policji i innych służb oraz obywateli mających związki z transportem uzbrojenia. Z kolei w rejonach przygranicznych, jak utrzymuje ukraiński wywiad, służby rosyjskie mają próbować działań z wykorzystaniem przedstawicieli lokalnych władz oraz prorosyjskich aktywistów.

Tym, co powinno każdego zastanowić jest fakt ogłaszania w mediach społecznościowych danych wywiadowczych pozyskanych przez służby ukraińskie. Dane takie zawsze mają klauzulę tajności, zwłaszcza na wojnie, więc już samo udostępnianie ich publicznie przez HUR w mediach społecznościowych powinno zapalić czerwoną lampkę jeśli chodzi o wiarygodność przekazywanych przez Ukrainę informacji.