Rosyjska federacja piłkarska skarży Polskę do CAS

Rosyjska Federacja Piłkarska zaskarżyła do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie decyzję FIFA i UEFA o wykluczeniu z międzynarodowych rozgrywek. Równolegle Rosjanie skarżą także Polskę, w związku z tym, że PZPN nawoływało jako pierwsze do nałożenia sankcji na Rosję.

Rosyjskie odwołanie

Do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie (CAS) wpłynęło właśnie oficjalne odwołanie złożone przez Rosyjską Federację Piłkarską (RFU) odnośnie decyzji jakie podjęła FIFA oraz UEFA wobec drużyn z tego kraju. Decyzją tych międzynarodowych organizacji Rosja i wszystkie jej drużyny z kadrą narodową włącznie zostały wykluczone ze wszelkich międzynarodowych rozgrywek. Ponadto FIFA po tygodniowym oczekiwaniu podjęła też decyzję odnośnie odwołanego meczu Polska – Rosja.

W ubiegłym tygodniu piłkarska reprezentacja Rosji a także reszta klubów z tego kraju zostały przez FIFA i UEFA ze wszystkich rozgrywek odbywających się pod egidą tych organizacji bezterminowo wykluczone z uwagi na rosyjską inwazję na Ukrainę. FIFA jednak oficjalnie przez ponad tydzień nie wydawała komunikatu na temat odwołanego meczu Polska – Rosja, który miał się odbyć 24 marca, a jego zwycięzca miał zagrać w barażowym finale o mundial w Katarze.Początkowo przypuszczano, że za

padnie decyzja o walkowerze na korzyść Polski, co miało oznaczać, że Polacy awansują automatycznie do finału piłkarskich baraży. Decyzji nie było przez ponad tydzień, lecz ostatecznie zdecydowano o takim właśnie wyniku na korzyść biało – czerwonych. Znaczy to, że Polacy zmierzą się 29 marca w Katarze ze zwycięzcą spotkania Czechy – Szwecja. Niektóre źródła podają, że FIFA brała pod uwagę na poważnie możliwość przesunięcia baraży na czerwiec z nadzieją, że w tym czasie unormuje się sytuacja geopolityczna w regionie.

PZPN zaskarżony przez Rosję

W złożonym wniosku Rosyjski Związek Piłki Nożnej oprócz odwołania od decyzji o wykluczeniu z rozgrywek domaga się też odroczenia wykonania kary do momentu jego rozpatrzenia. Rosja jednocześnie zaskarżyła także Polski Związek Piłki Nożnej w związku z jego postawą.

To właśnie PZPN jako pierwszy apelował o nałożenie sankcji na Rosję a także jeszcze zanim FIFA podjęła oficjalną decyzję w sprawie wykluczenia rosyjskich drużyn, oficjalnie ogłosiła, że nie zagra meczu z drużyną „Sborna”. Do tego stanowiska krótko później dołączyły także Szwecja oraz Czechy grające w tej samej barażowej grupie a dalej kolejne kraje, między innymi takie jak Czarnogóra, Malta, Grecja, Dania, Luksemburg, Austria, Portugalia, Anglia, Hiszpania, Irlandia oraz Francja. Każda z krajowych piłkarskich centrali z tych państw została także zaskarżona przez Rosję w odrębnym piśmie.