Rośnie ilość zgonów wśród pilotów samolotów

Niepokojące dane nadchodzą z sektora lotniczego. W kończącym się roku miał miejsce drastyczny wzrost ilości zgonów wśród pilotów.

Według czasopisma branżowego związku Airline Pilot’s Association (ALPA) w 2021 roku, w okresie od stycznia do września miał miejsce wyjątkowo silny wzrost ilości nagłych zgonów wśród pilotów linii lotniczych. Wyniósł on ponad 1700% w ciągu 9-iu miesięcy w porównaniu z całym ubiegłym rokiem. Wzrost względem roku 2019 jest jeszcze większy.

Pismo jest biuletynem branżowym wydawanym przez ALPA dla środowiska pilotów wielu linii lotniczych USA oraz Kanady. Reprezentuje i wspiera ono około 61 tysięcy aktywnych przedstawicieli tego zawodu pracujących w 38 liniach północnoamerykańskich. Liczby te sprawiają, że jest to na dzień dzisiejszy największy na świecie związek pilotów linii lotniczych. Piloci American Airlines posiadają swój własny odrębny związek Allied Pilots Association, do którego należy ponad 115 tysięcy osób. Dane opublikowane w czasopiśmie dotyczą jednak tylko tych z ALPA, co oznacza, że rzeczywista śmiertelność wśród pilotów wszystkich linii lotniczych samej Ameryki oraz świata będzie z dużym prawdopodobieństwem znacząco wyższa.

Zestawiono ze sobą listę członków związku z kolejnych lat począwszy od 2019 roku. W grupie pilotażowej @toTheLifeBoats odnotowano w tymże roku 1 zgon. Rok później było to już 6-iu zmarłych pilotów, co oznacza wzrost o 500% liczony rok do roku. W bieżącym roku liczba ta wyniosła w ciągu 3-ech kwartałów aż 109 osób, co ekstrapolując na cały bieżący rok pozwala przypuszczać, że całkowity roczny wzrost śmiertelności będzie jeszcze większy niż 1700%. Przyrost ten jest więc niepokojąco duży i alarmujący. Dane zawarte w zestawieniu dotyczą tylko i wyłącznie aktywnych pilotów z wyłączeniem tych będących już na emeryturze. Na ten moment brak jest wyjaśnienia tego fenomenu, pewne poszlaki jednak wskazują na przyczynę w postaci zakrzepów i zatorów będących skutkiem podania preparatu na covid. Z pewnością przyszłe badania przybliżą i przyczynią się do wyjaśnienia tego problemu.