Rosja zamraża ceny chleba i innego pieczywa

Jak poinformowała wicepremier Rosji Wiktoria Abramczenko, główni producenci wprowadzą moratorium na ceny chleba oraz innych rodzajów pieczywa. Ceny mają zostać na niezmienionym poziomie co najmniej do końca bieżącego roku.

O podjętej decyzji wicepremier poinformowała po odbytym z władzami rosyjskich regionów oraz przedstawicielami branży piekarniczej spotkaniu. Zamrożenie cen oznaczało by dla producentów straty, jednak rząd na pokrycie rekompensat przeznaczy z budżetu 2,5 miliarda rubli. Federalne dotacje to najważniejszy warunek do zamrożenia cen. Jak podano lokalni producenci mogą ustalić jego ceny na poziomie takim, jaki był na początku lub w połowie marca bieżącego roku. Ceny nie mogą jednak zostać podniesione do końca roku. W przypadku wykrycia takiego działania będzie ono sankcjonowane karami.

W opinii komentatorów dotowanie pieczywa jest dowodem na to, że nałożone sankcje zaczynają działać. Jest to pierwszy krok Federacji Rosyjskiej w kierunku znanej z czasów komunistycznych „gospodarki nakazowo-rozdzielczej”.

W tym samym czasie rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że ceny cukru wzrosną o 13%. Jest to ruch, którego jednym z celów ma być ograniczenie widoku pustych półek w sklepach jeśli chodzi o ten asortyment. Mimo tych oraz innych działań wicepremier Abramczenko zapewniła mieszkańców kraju, że nie ma powodu do obaw o ewentualne niedobory, jednak, jak powiedziała, konieczne są systematyczne prace aby uniknąć gwałtownego wzrostu cen produktów spożywczych.

Abramczenko poinformowała, że poleciła aby Ministerstwo Przemysłu i Handlu współpracując z sieciami handlowymi wypracowało porozumienie w kwestii zmniejszenia marży na biały i czarny chleb, które to są ważnymi społecznie rodzajami pieczywa. W związku z zapowiedanymi zmianami kwoty rekompensat w przeliczeniu na tonę chleba i wyrobów piekarniczych o krótkim terminie przydatności mają wzrosnąć z dotychczasowych 2 do 2,5 tysiąca rubli.