Rosja używa na Ukrainie nowej broni laserowej. To nie science fiction

Rosja ma używać na Ukrainie broń laserową nowej generacji. Takie doniesienia przekazała we środę 18 maja agencja Reuters cytując rosyjskiego wicepremiera Juija Borisowa, odpowiadającego za sektor zbrojeniowy.

Jak donosi agencja, nowa broń ma być wykorzystywana głównie do niszczenia ukraińskich dronów. Reuters podkreśla, że do tej pory na temat rosyjskiej broni laserowej nie było zbyt wiele wiadomo, pomimo, ze jest ona w arsenale tego kraju już od co najmniej kilku lat.
Już w 2018 roku informowano, że ministerstwo obrony wprowadziło do służby system laserowy Pierieswiet, który był w stanie oślepiać satelity nawet na wysokości 1500 km nad Ziemią. Wówczas podkreślano, że główne zadanie nowego systemu to uniemożliwienie jakiejkolwiek formy agresji wobec Rosji bądź jej sojuszników. Sam Władymir Putin przyznał, że bojowy laser zwielokrotnił bojowy potencjał kraju.

To, o czym mówił jednak teraz wicepremier Borisow w rosyjskiej telewizji to coś całkiem innego niż broń oślepiająca. Jest to broń zdolna szybko niszczyć cele powietrzne. Jak dodał polityk ta nowa generacja broni pozwala fizycznie zniszczyć wybrany cel. Ten zwyczajnie spala się, gdyż następuje jego termiczne zniszczenie. Zapytany o to, czy broni tej używa się na Ukrainie wicepremier odpowiedział twierdząco dodając, że jest tam używane kilka egzemplarzy.

Borisow ujawnił, że nową broń nazwano Zadira i jako przykład jej użycia podał zniszczenie ukraińskiego drona z odległości pięciu kilometrów. Wiceszef obrony Rosji zaznaczył, że nie jest to żaden egzotyczny pomysł a rzeczywistość. Ta nowej generacji broń laserowa używa szerokiego pasma elektromagnetycznego i może, w jego opinii wkrótce zastąpić konwencjonalne uzbrojenie.

W kontekście rosyjskich doniesień Reuters przypomina, że nie tylko Rosja od lat pracuje nad laserami ale także USA oraz Chiny. Agencja podkreśla, że znaczenie strategiczne tego rodzaju broni jest i będzie ogromne ponieważ jest ona w stanie atakować nawet satelity, które są używane do monitorowania pocisków balistycznych o zasięgu międzykontynentalnym zdolnych przenosić broń jądrową.