Nadchodzą zmiany w PiS-ie. Kaczyński odchodzi z rządu

Szykują się zmiany w partii rządzącej. Na pilnie zwołanym spotkaniu wicepremier Kaczyński chce oddać stanowisko w rządzie. To jednak nie koniec zmian, bowiem na zaplanowanym na 20 maja zebraniu mają zostać zatwierdzone, jak to określono, rewolucyjne zmiany.

Już w piątek spotyka się Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości, na którym, jak dowiedziała się „Wirtualna Polska”, Jarosław Kaczyński zamierza przeprowadzić znaczne zmiany o charakterze strukturalnym i organizacyjnym w partii. Ze wstępnych informacji wynika, że PiS czeka radykalna regionalizacja struktur.

Zmiany strukturalne

W ramach tej wewnętrznej reformy ma ulec znacznemu zwiększeniu liczba partyjnych okręgów z dotychczasowych 41 do 100. Na ich czele mają stanąć politycy, którzy nie są w żaden sposób zaangażowani i nie pełnią żadnych funkcji w Warszawie. Jak zdradziło anonimowe źródło prezes uznał, że popandemiczny czas to świetny moment na przygotowanie machiny partyjnej do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Przetasowania w partii

Wskutek wejścia w życie proponowanych zmian swoje dotychczasowe funkcje regionalnych liderów PiS stracą tacy partyjni działacze jak Michał Dworczyk, Mariusz Kamiński, Jacek Sasin oraz ministrowie Dariusz Piontkowski z resortu edukacji, Paweł Szefernaker z resortu spraw wewnętrznych i administracji a także Marcin Horała z ministerstwa infrastruktury i rozwoju.

Jak przyznaje lider PiS na Kaszubach Marcin Horała jego obecny okręg jest duży, większy niż ten w wyporach do Sejmu, gdyż obejmuje aż trzy czwarte województwa pomorskiego. Polityk wskazał, że jego obecny tryb życia, kiedy to pełni dwie funkcje w ministerstwach, a w weekendy zajmuje się zarządzaniem partią w regionie kosztem czasu spędzanego z rodziną, do czego dochodzą obowiązki poselskie nie jest do utrzymania na dłuższą metę. W podobnym tonie wypowiada się, potwierdzając tym samym zakulisowe doniesienia, część innych ważnych działaczy partii rządzącej jak rzecznik rządu Piotr Mueller czy wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Kaczyński odchodzi z rządu

Na piątkowym spotkaniu komitetu ma też zostać przedłożona inna zmiana związana z osobą prezesa Kaczyńskiego. Zamierza on bowiem powrócić do polityki partyjnej i w tym celu deklaruje chęć odejścia z rządu.